Specjalne systemy dozująco-mieszające do farb gwarantują powtarzalną jakość malowania podzespołów z kompozytu z włókna węglowego w samolotach A350
Podczas konstruowania samolotu szerokokadłubowego Airbus A350 wybór projektantów padł na materiał konstrukcyjny w postaci tworzywa z włókna węglowego. Inaczej niż w przypadku tradycyjnie stosowanego do budowy samolotów aluminium, struktura kompozytu z włókna węglowego stawia nowe wymagania w procesie przygotowania powierzchni. A więc zachodzi konieczność pozamykania licznych porów występujących na powierzchni elementu, a następnie pokrycie go farbą.
Specjalne wymagania
Generalnie kompozyty włókniste stawiają dla technologii lakierowania specjalne wymagania. Dlatego po zakrojonych na szeroką skalę poszukiwaniach odpowiedniego systemu aplikacyjnego na rynku, wybór padł najpierw na manualny wariant niskociśnieniowy. Jednakże nie spełnił on wysokich wymagań co do powtarzalności jakości, która była warunkiem absolutnie koniecznym. Po próbach przeprowadzonych wraz z producentem lakieru, spółka Airbus zadecydowała ostatecznie o wyborze elektronicznego urządzenia dozująco-mieszającego, jako urządzenia do rozlewu farby, a nie zasilającego pistolety malarskie.
Kooperacja receptą na sukces
Współpraca pomiędzy Airbusem i Eurocopter w zakresie samolotów długodystansowych typu „A350 XWB” została przypieczętowana umową. Ten ostatni, jako wiodący producent helikopterów oraz główny zleceniobiorca, konstruuje i produkuje drzwi oraz wrota do samolotów szerokokadłubowych wchodzących w skład floty Airbusa. Wg Lutza Bertlinga, dyrektora zarządzającego i prezesa Grupy Eurocopter, kooperacja stanowi decydujący krok w kierunku przyspieszenia efektu synergii pomiędzy produkcją helikopterów a konstrukcją drzwi i wrót do samolotów.
Peter Hornschu
Key Account Manager oraz kierownik działu projektowania w niemieckim oddziale firmy Kremlin Rexson
Komentarze (0)