XCITE AIRMIX, nowy standard w technologii aplikacji, redukuje koszty wykończenia powierzchni
Fenomen technologii XCITE AIRMIX (nowa linia pistoletów KREMLIN--REXSON) polega na uzyskaniu bardzo dużej efektywności transferu farb, bejc, lakierów na wykańczany natryskowo detal. Obecnie, poprzez wprowadzenie szeregu modyfikacji, efektywność ta wzrosła z 78% na 81% w latach 90. ubiegłego wieku, a obecnie, poprzez zastosowanie ultranowoczesnych głowic, wynosi 86%. Wartość ta jest niewiarygodnie wysoka i zbliżona do efektywności pistoletów elektrostatycznych!
Pistolety XCITE™ AIRMIX® są dedykowane do wielu segmentów rynku w branży drzewnej, przy zastosowaniu odpowiednich pomp (FLOMAX® TIGER, Intensiva™), mogą być eksploatowane w procesach barwienia metodą na mokro bejcami wodorozcieńczalnymi, jak również na bazie rozpuszczalników (nie zalecam stosowania do bejc spirytusowych i na bazie acetonu – do tych produktów zalecam pistolety LP). Procesy malowania i lakierowania dekoracyjnego zarówno farbami wodorozcieńczalnymi (można wykorzystać 100% farb i lakierów wdrażając technologię COOLAC® AIRMIX®), jak i produktami na bazie rozpuszczalników, utwardzanych chemicznie 2-K lub nieutwardzanych 1-K. Idealnym połączeniem aplikacji farb i lakierów 2-K za pomocą technologii XCITE™ AIRMIX® jest kombinacja z pompami z serii PU lub SENSO+ (PROTEUS, TIGER, KREMLIN). Taki system aplikacji mieszania i dozowania pozwala na wprowadzanie oszczędności w procesie wykończania powierzchni nawet o 25%, koszt amortyzacji inwestycji jest bardzo szybki, w zależności od wartości wyjściowej kosztów produkcji. Im większe koszty, tym szybszy jest zwrot inwestycji. Pistolety XCITE™ AIRMIX®, w połączeniu z technologią COOLAC®, są alternatywą dla malowania elektrostatycznego w branży drzewnej a koszty są niewspółmiernie niskie do korzyści jakie wnoszą, a w połączeniu z technologią COOLAC® są absolutnym liderem w dziedzinie ekologicznego, oszczędnego malowania i lakierowania. Dwa słowa na temat korzeni technologii XCITE™ AIRMIX®. Skąd się wzięła tak popularna obecnie technologia aplikacji AIRMIX?
Zasada działania
Prekursorem był AIRLESS® - to nazwa zastrzeżona dla KREMLIN REXSON od 1950 roku dla obszaru rynku europejskiego. Hydrodynamika Airless - straty 40% overspray, prędkość wylotowa zatomizowanej farby wynosi około 1,2 m/sek. Zakres ciśnień atomizacji w teorii od 130 do 500 barów. Same pistolety nie zużywają sprężonego powietrza; pompy do zasilania pistoletów Airless potrzebują od 300 do 1200 l/min (zależy od wielkości pompy i oczekiwanej wydajności w przypadku pomp napędzanych pneumatycznie). Jest to metoda bardzo szybka, wydajna i bezkompromisowa, popularna w przemyśle. Zastosowanie podczas szybkiego i bardzo wydajnego malowania grubowarstwowego, minimalna grubość powłoki na mokro wynosi około 80 mikronów, maksymalna nawet do 1000 mikronów na mokro, parametr ten jest ściśle uzależniony od tiksotropii medium. Tiksotropia w dużym uproszczeniu to zdolność przylegania medium do powierzchni pionowych. Im więcej farby możemy zaaplikować danego medium na m2 przy granicznej grubości powłoki, tym większą dane medium ma tiksotropię. Rozpylenie materiału malarskiego przez głowicę pistoletu AAA następuje, podobnie jak w klasycznej metodzie hydrodynamicznej, w wyniku szybkiego przepływu materiału malarskiego przez dyszę natryskową.
Komentarze (0)