Ciekawe rozwiązania
Dla inwestora najważniejsza jest efektywność wykorzystania materiałów lakierniczych i malarskich oraz jakość wykończania powierzchni, ale nie zapominajmy o użytkownikach, dla których XCITETM również ma wiele ciekawych rozwiązań:
- Nowa głowica HVLP VX24K w standardzie anodowana – zapewnia duży komfort pracy, zapobiega przylepianiu się farb i lakierów, łatwe czyszczenie. Bez względu na siłę użytą do dokręcenia głowicy, zawsze można zmienić pozycję rozpylacza. Demontaż dyszy jest szybszy i łatwiejszy, ponieważ ma ona nowy kształt stożkowy i gwint o krótkim skoku.
- Nowe uszczelnienie siedziska dyszy, podwójna uszczelka w dyszy i siedzisku, nawet jeśli zgubisz uszczelkę, wydmuchasz podczas czyszczenia sprężonym powietrzem a nie masz drugiej w zapasie, możesz bez obaw dalej pracować.
- Nowy korpus wyznacznikiem nowej ergonomii – anodowany, polerowany, z nowym spustem. Doskonałe wyważenie, nie poczujesz węży malując całą zmianę, a spust, bez względu na ciśnienie materiału, zawsze lekko i płynnie będzie się poruszał, ponieważ teraz potrzebujesz o 30% mniejszej siły nacisku!
- Filtr w pistolecie z podwójnym uszczelnieniem – nie potrzebujesz klucza, aby go odkręcić, wymienić. Nowa złączka obrotowa – łożyskowana, węże nie będą się już skręcać podczas malowania skomplikowanych detali, a jeśli zakupisz najnowsze węże KX w podwójnym oplocie tekstylnym, malowanie
Szybki przepływ spowodowany jest relatywnie wysokim ciśnieniem materiału. Wypływający z dyszy strumień napotyka na opór powietrza znajdującego się w strefie malowania i ulega rozpyleniu.Dodatkowym czynnikiem powodującym rozpylenie materiału jest szybkie odparowanie rozpuszczalników w wyniku gwałtownego spadku ciśnienia przy wylocie z dyszy pistoletu. Jednak w klasycznej metodzie hydrodynamicznej (bezpowietrznej), prawidłowe rozpylenie materiału na głowicy pistoletu można uzyskać przy relatywnie wysokim jego ciśnieniu (ok. 145 barów). Przy niższym ciśnieniu materiału jego rozpylenie jest niewłaściwe - występuje grubokroplistość albo tzw. rogi strumienia. Jak się okazało, można jednak temu zaradzić poprzez doprowadzenie do głowicy pistoletu - oprócz materiału malarskiego - także powietrza, w odpowiedni sposób i poprzez odpowiednio zaprojektowaną dyszę i głowicę, co stanowi istotę systemu AIRMIX®. Pierwszy pistolet AIRMIX® pojawił się w 1975 roku.
Komentarze (0)