
Walther Fahrzeugbau
W 1895 r. w obrębie miast Lipsk – Chemnitz – Drezno Alwin Walther założył przedsiębiorstwo wytwarzające powozy zaprzęgowe. W 1920 r. firma przekwalifikowała się na produkcję karoserii do pojazdów silnikowych, w 1932 r. w produkcji przedsiębiorstwa pojawiły się nadwozia furgonowe oraz nadwozia ciężarowe i typu Omnibus. Po uprzednim upaństwowieniu w 1972 r., reprywatyzacja firmy Walther-Fahrzeugbau nastąpiła w 1990 r. Po wybudowaniu nowej siedziby z nowoczesną halą produkcyjną w miejscowości Waldheim, do 2009 r. firma Walther została kluczowym dostawcą mostów przeładunkowych dla firmy MAN, nastąpiła dalsza rozbudowa przedsiębiorstwa w postaci nowej hali produkcyjnej wraz z wyposażeniem technologicznym, nowej spawalni, zakupu dodatkowych maszyn CNC, zwiększenia wydajności w produkcji konstrukcji stalowych i pojazdów oraz zakupu nowej wycinarki laserowej. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 86 pracowników i kształci lakierników, konstruktorów samochodów użytkowych, blacharzy karoserii i mechaników samochodowych. Na powierzchni 26 000 m2 firma Walther produkuje nadwozia furgonowe oraz skrzyniowe, przyczepy i naczepy w różnych wykonaniach, kompletne zestawy drogowe o jednolitym charakterze, rozwiązania branżowe „szyte na miarę” oraz nadwozia specjalne.
W lakierowaniu samochodów użytkowych uzyskanie wrażeń optycznych wzorowane jest coraz bardziej na lakiernictwie samochodów osobowych, w celu uzyskania powierzchni o wysokim połysku.
Jakość dzięki odpowiedzialności
W procesie ręcznego lakierowania każdy lakiernik dysponuje własnym pistoletem lakierniczym typu SataJet 3000 K RP zasilanym w sprężone powietrze i materiał malarski przez podwójną pompę membranową Sata-vario top spray. Pistolet umożliwia jednoczesne wykonywanie prac lakierniczych w kabinie na dużej powierzchni przez dwóch lakierników. Ponieważ każdy lakiernik sam odpowiada za swój pistolet, dba tym samym o staranność i jakość lakierowania. Dalszy wzrost jakości przedsiębiorstwo uzyskuje poprzez regularne szkolenia pracowników. Firma Walther Nutzfahrzeugbau przywiązuje także szczególną uwagę do ochrony zdrowia swoich pracowników, dlatego każdego lakiernika wyposaża się w wentylowaną maskę ochronną typu Sata Visio 2000. Powietrze doprowadzane do maski przepuszczane jest przez zintegrowany filtr dokładny z wkładem węgla aktywnego Sata filter 484, który filtruje również sprężone powietrze w kabinach i zapewnia obecność czystego powietrza do natryskiwania.