W posiadanej przez firmę oczyszczarce strumieniowej śrutowane są elementy przed lakierowaniem.
Jakość dzięki odpowiedzialności
W procesie ręcznego lakierowania każdy lakiernik dysponuje własnym pistoletem lakierniczym typu SataJet 3000 K RP zasilanym w sprężone powietrze i materiał malarski przez podwójną pompę membranową Sata-vario top spray. Pistolet umożliwia jednoczesne wykonywanie prac lakierniczych w kabinie na dużej powierzchni przez dwóch lakierników. Ponieważ każdy lakiernik sam odpowiada za swój pistolet, dba tym samym o staranność i jakość lakierowania. Dalszy wzrost jakości przedsiębiorstwo uzyskuje poprzez regularne szkolenia pracowników.
Firma Walther Nutzfahrzeugbau przywiązuje także szczególną uwagę do ochrony zdrowia swoich pracowników, dlatego każdego lakiernika wyposaża się w wentylowaną maskę ochronną typu Sata Visio 2000. Powietrze doprowadzane do maski przepuszczane jest przez zintegrowany filtr dokładny z wkładem węgla aktywnego Sata filter 484, który filtruje również sprężone powietrze w kabinach i zapewnia obecność czystego powietrza do natryskiwania. Nałożony lakier schnie w temperaturze 80°C bezpośrednio w obu kabinach. Można regulować dopływem i odpływem powietrza w zależności od aktualnych potrzeb, aby w ten sposób oszczędzić energię. W dużej kabinie o długości 15 m przetłaczane jest 40 000 m3 powietrza na godzinę, natomiast w mniejszej kabinie o długości 9 m 24 000 m3.
Wykorzystanie ciepła odpadowego do suszenia
W celu usprawnienia procesu suszenia, zintegrowane kabiny lakierowania i suszenia zostały wyposażone w system odzysku ciepła. ? Planujemy, że wykorzystanie odzyskanego ciepła pozwoli na uzyskanie oszczędności w zakresie zużycia gazu ziemnego na poziomie ok. 35%, który jest potrzebny do wymagającej dużej ilości energii fazy nagrzewania powietrza w kabinach - dodaje A. Hoffmann.
Kolejne modernizacje dotyczą wykładziny ścianek kabiny lakierującej. Ze względu na stale rosnące wymagania jakości wobec lakierowania samochodów ciężarowych, firma Walther zainstalowała wyłożenia ścienne, aby zmniejszyć powstawanie zanieczyszczeń w obrębie ścian i uniknąć tym samym błędów w malowaniu wskutek przywierania cząsteczek lakieru oraz pyłu.
Komentarze (0)