Badanie właściwości powłok proszkowych
Powłoki nakładane w celach ochronnych czy ozdobnych powinny spełniać zakładane przez projektantów parametry dotyczące ich wyglądu, jakości, grubości, wytrzymałości czy trwałości. W procesie lakierowania proszkowego jakość uzyskanej powierzchni oraz walory estetyczne powłoki są priorytetami. Wymagania te stanowią podstawę do uzyskania znaku jakości oraz jego przedłużenia, bowiem renomę firmy tworzy się przez utrzymywanie wysokiej jakości przez wiele lat.
W momencie odbioru wyrobów z zakładu lakierniczego wyglądają one idealnie, jednak jeżeli producent w trakcie procesu lakierowania proszkowego pominął jeden z etapów przygotowania powierzchni, efekt wizualny będzie krótkotrwały. Po czasie bowiem zaczną się ujawniać ukryte usterki, takie jak np. pęknięcia powłok, niestety wtedy z reguły jest już zbyt późno na usunięcie wad.
- Nóż krążkowy
Prosta, lecz jednocześnie efektywna metoda wyznaczania przyczepności powłoki do podłoża dla szerokiej gamy powłok. Oferowane są trzy warianty urządzenia mające noże o odpowiednim rozstawie dla danej grubości badanej powłoki. Ocena przyczepności na zasadzie porównania wizualnego z dostarczaną tabelą.
- Test na zginanie
Test na zginanie służy do określania elastyczności i powłok zgodnie z ISO1519. Rama wyposażona w zginające ramię z możliwością ustawienia wysokości wałków i prędkości przesuwu próbki. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie można dostosować do aktualnie używanego wałka. Próbka, o szerokości do 70 mm, jest dokładnie i regularnie gięta na kolejnych wałkach aż do wystąpienia pęknięć.
- Aparat do pomiaru twardość
Twardość jest określana na podstawie odczytu wielkości śladu zostawionego na powłoce przez stalowy krążek obciążony ciężarkiem 500 g przez czas 30 sek. Odczyt jest przeprowadzany za pomocą mikroskopu (20x). Długość pozostawionego śladu jest odwrotnie proporcjonalna do twardości badanej powłoki.
- Test na udarność
Test do określania odporności na uderzenia/giętkości powłok. Model zawiera podstawę z wykalibrowaną ze stali hartowanej obejmą. Wyskalowana rurka jest zamontowana pionowo na płycie bazowej. Bolec umieszczony z jednej strony ciężarka wystaje z wąskiej szczeliny rurki i umożliwia podniesienie go na żądaną wysokość, a w konsekwencji zróżnicowanie siły udaru.
- Aparat do pomiaru połysku
Przyrządy do pomiaru połysku wyposażone są w źródła światła wysyłające promienie pod kątami dobieranymi w zależności od rodzaju badanej powierzchni. Trzy geometrie odpowiadają różnym stopniom połysku, np. 20° dla wysokiego połysku, 60° dla średniego połysku i 85° dla matu. W przypadku powłok proszkowych przyjmuje się powierzchnię normalną i kąt padania 60°. Pomiar ilości odbitego światła określa stopień połysku badanej powierzchni.
Anticorr
Komentarze (0)