• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.11.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Studium przypadku wskazuje na opłacalność recyklingu haków zawieszkowych


    Jürgen Emptmeyer GmbH we współpracy z firmą Claas przeprowadziło studium przypadku, którego celem była analiza opłacalności metody odzyskiwania haków w powlekaniu proszkowym. Dzięki temu można było ustalić, co jest bardziej opłacalne: wyrzucanie haków czy usuwanie z nich farby.


    W przemysłowym malowaniu proszkowym wcześniej czy później pojawia się pytanie, czy zawieszki powinny zostać wyrzucone czy mogą być jeszcze oczyszczone. Haki, które wykorzystywane są do zawieszania elementów w malowaniu proszkowym, są siłą rzeczy również powlekane. Wskutek rosnącej warstwy farby tracą one swoją przewodność, która jest niezbędna do uziemienia malowanych elementów (warunek konieczny przy elektrostatycznym malowaniu proszkowym). W takiej sytuacji, nieprzydatne już haki mogą zostać przywrócone do użytku z wykorzystaniem chemicznej bądź termicznej metody usuwania powłoki lub też wyrzucone, czyli poddane recyklingowi.


    1240wyrzucic_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Haki, które wykorzystywane są do zawieszania elementów w malowaniu proszkowym, są siłą rzeczy również powlekane i muszą być prędzej czy później wyrzucone bądź oczyszczone z lakieru. Źródło: Jürgen Emptmeyer


    Jürgen Emptmeyer GmbH, jeden z głównych dostawców elementów zawieszkowych oraz maskujących dla lakiernictwa przemysłowego, we współpracy z przedsiębiorstwem agrotechnicznym Claas przeprowadzili badania w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie. Dotychczas najczęściej wychodzono z założenia, że haki o grubości do ok. 3 mm bardziej opłaca się poddać recyklingowi, niż usuwać z nich powłokę. Przeprowadzone studium przypadku pokazuje, że aż do średnicy ok. 4-5 mm zastosowanie nowych haków w połączeniu z recyklingiem polakierowanych starych haków jest korzystniejszym rozwiązaniem.


    Korzyści dla klientów są oczywiste:

    - korzysta z nowych haków, zyskując na niezawodności procesu (pełna przewodność i stały udźwig) oraz oszczędzając na nakładzie pracy;

    - nie angażuje się w uciążliwy proces usuwania powłoki - metodą chemiczną bądź termiczną;

    - unika dodatkowych nakładów na utylizację odpadów - metody chemicznego usuwania powłok są najczęściej szkodliwe dla środowiska;

    - eliminuje stosowanie zawieszek niepełnowartościowych - przy termicznym usuwaniu powłok haki są nieuchronnie rozmiękczane, co wyraźnie zmniejsza ich udźwig - do 50% przy temperaturze 600°C, a w przypadku stali zwykłej nawet już od 300°C.

    - dodatkowo, po procesie usuwania powłoki a przed ich ponownym użyciem, haki muszą zostać najpierw posortowane i poukładane, gdyż dostarczane są luzem w koszach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...