Jak przekazać odpad?
Wytworzone przez siebie odpady przekazujemy do dalszego zagospodarowania. Wybierając odbiorcę kierujemy się oczywiście czynnikiem ekonomicznym, ale nie wolno zapominać o kilku aspektach prawnych. Odpad może odebrać tylko odbiorca uprawniony, czyli taki, który posiada stosowną decyzję pozwalającą mu zbierać odpady. Decyzję weryfikujemy pod kątem kodów odpadów jakie chcemy przekazać odbiorcy i obszaru, na którym działa dany odbiorca. Należy pamiętać, że przekazanie odpadu odbiorcy, który nie posiada stosownych pozwoleń nie skutkuje zniesieniem odpowiedzialności za przekazany odpad, a w myśl ustawy jest wykroczeniem i może być karane grzywną. Mając wybranego, uprawnionego odbiorcę możemy przekazać odpad. Odpad przekazujemy zapakowany odpowiednio do jego charakteru i właściwości. Opakowania powinny być oznakowane kodem odpadu, piktogramami ostrzegawczymi, o ile są wymagane (zawsze dla odpadów niebezpiecznych) oraz nazwą odpadu, opisującą zgodnie z naszą najlepszą wiedzą jego skład i pochodzenie. Przekazując odpad należy pamiętać o dołączeniu do niego stosownego dokumentu, jakim jest karta przekazania odpadu. Karta jest dokumentem potwierdzającym przekazanie odpadu kolejnemu podmiotowi gospodarującemu odpadem. Za poprawne wypełnienie karty przekazania, zapakowanie, przygotowanie do transportu i oznakowanie odpadu odpowiedzialność ponosi przekazujący odpad.
Transport drogowy odpadów niebezpiecznych
W zakładach obróbki powierzchniowej powstaje szereg odpadów niebezpiecznych, które podlegają dodatkowym regulacjom nieujętym w ustawie o odpadach. Odpady takie, jak: żrące i trujące szlamy, kwasy i alkalia podlegają specjalnym przepisom, o ile zachodzi konieczność ich transportowania, co w przypadku przekazania odpadu przez zakład produkcyjny jest praktycznie nieuniknione.
W myśl Europejskiej Umowy ADR [3], odpady te są towarami niebezpiecznymi i ich transport jest dopuszczalny tylko przy spełnieniu określonych wymogów odnośnie pakowania i oznakowania. W myśl przepisów prawa, wytwórca takich odpadów musi wyznaczyć na swój koszt doradcę ADR. Identyfikacja, który z naszych odpadów niebezpiecznych podlega przepisom ADR jest skomplikowana i opiera się na kluczach doboru zawartych w umowie ADR, dlatego warto powierzyć ten temat doradcy. Doradca zweryfikuje czy odpad jest towarem niebezpiecznym, a w razie konieczności przygotuje stosowne dokumenty i instrukcje jak pakować i oznakować odpad.
Odpad czy cenny surowiec?
Usuwanie odpadów większości przedsiębiorców kojarzy się z wysokimi kosztami, a jedynie surowce wtórne jak makulatura, tworzywa sztuczne, czy złom można sprzedać odbiorcom. Taka sytuacja miała miejsce w Polsce jeszcze niedawno. W ostatnim czasie powstało wiele instalacji do przerobu odpadów, jak choćby instalacje do recyklingu rozpuszczalników. Odpady, które do tej pory składowane były na składowiskach można z powodzeniem poddawać procesom odzysku czy recyklingu. Nie oznacza to, że każdorazowo za przekazanie odpadu będziemy mogli uzyskać jakieś dodatkowe środki, ale cena odbioru odpadu może być np. 4-krotnie niższa niż była do tej pory. Ciekawym przypadkiem są oleje odpadowe. O ile zbieramy je selektywnie, większość z nich możemy sprzedać odbiorcom.
Komentarze (0)