Filtry oczyszczania wstępnego montowane w centralach grzewczych przez firmę TECHFILTER są zwykle w klasach EU3-EU5. Różnica w doborze wynika ze stopnia zapylenia powietrza w otoczeniu budynku, gdzie usytuowana jest lakiernia. Im jest ono czystsze, tym klasa filtra mniejsza, co przełoży się na koszty późniejszej eksploatacji instalacji. A to oznacza, że klasa filtrów dobierana jest przez firmę indywidualnie. Maksymalny stopień separacji filtrów wstępnych określa się na ok. 95%. Wyższa klasa filtra wstępnego przekłada się na większy spręż wentylatora, co zostaje uwzględnione w fazie projektu.
Zabezpieczony sufit
Filtracja powietrza zaciąganego do lakierni odbywa się dwustopniowo, stąd po wstępnym oczyszczeniu i podgrzaniu do temp. ok. 20 st. C (optymalna temp. lakierowania powinna być regulowana automatycznie i wynikać z technologii) trafia na filtr sufitowy (rys. 3), separacji dokładnej cząstek stałych. Jego zadaniem jest właśnie usunięcie resztek tych cząstek, które przedostały się przez filtr wstępny. Nazwa filtr sufitowy wiąże się bezpośrednio z miejscem jego zastosowania - są to sufity nawiewne w pomieszczeniu lakierni o odpowiednio wyliczonej powierzchni wg przepływu powietrza. Klasa filtrów i gramatura to EU5/500 lub EU5/600 gr/m2. Stopień separacji określa się na ok. 98,5%.
Rys. 5. Włóknina szklana Paint-Stop.
Stop dla mgły
Kolejnym rodzajem filtrów stosowanych w pomieszczeniach lakierni są filtry umiejscowione na odciągach (ściany lakiernicze, odciągi podłogowe). Ich zadaniem jest separowanie cząstek stałych mgły farby, uwalnianej podczas procesu lakierowania. Najczęściej spotykane są tu filtry kartonowe, labiryntowe (Andreae), wykonane z litej tektury o gramaturze 240-260 gr/m2 oraz filtry z włókna szklanego, tzw. Paint-Stop.
Komentarze (3)