• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Lampy UV LED przyczyniają się do uniknięcia produkcji nadwyżki ciepła. Na utwardzanej powierzchni nie kumuluje się ciepło dzięki temu, iż nie występuje promieniowanie podczerwone. Medium to jest więc idealne dla sieciowania powłok na termoczułych powierzchniach, jak np. drewno iglaste lub wszelkiego rodzaju folie. Moc oraz rozmiary systemów LED mogą być dopasowywane do indywidualnych potrzeb. Wydajność utwardzania 60 metrów/minutę może być osiągnięta bez konieczności obniżania jakości powłok. Moduły lamp NobleCure® UV LED, wprowadzone na rynek przez Heraeus Noblelight, są dostępne w różnej charakterystyce długości fal: od 360 do 420 nanometrów. Niemal 100% widma stanowią promienie UVA. Wydajność lamp LED jest zbliżona do średniej wydajności lamp galowych. Dzięki nim możemy uzyskać bardzo dobrą penetrację polakierowanej powierzchni nawet przy grubych powłokach, dzięki czemu uzyskujemy bardzo dobrą przyczepność farby do podłoża. Potocznie mówiąc, uzyskujemy dodatkowe zyski procesu lakierowania. Powłoka pozostaje dobrze utwardzona, jednak jest nadal lekko plastyczna, co zapewnia dobre przygotowanie do nakładania ewentualnej kolejnej warstwy. Kolejną zaletą lamp UV LED jest dystans, w jakich pracują w stosunku do detalu, tzn. ponad 10 mm. Kąt pracy lamp LED jest bardzo szeroki, co w przypadku zbyt dużej odległości od lakierowanej powierzchni przekłada się na duże rozproszenie energii i małe oddziaływanie na substrat. Aby przystosować promieniowanie systemów LED do zastosowań przemysłowych, do układu optycznego montowane są mikrosoczewki. Redukują one kąt promieni, przez co lampy mogą operować w odległości 70 mm lub więcej.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wysokowydajne moduły UVC

    Lampy UV LED emitują monochromatyczne widmo światła. Może to powodować niewystarczający poziom utwardzania farby. Ostatecznie powłoka pozostaje lepka z powodu zbyt niskiej radiacji krótkiego zakresu fal. Aby zwiększyć możliwości operacyjne utwardzania UV, wprowadzono nowe typy wysokowydajnych lamp UVC, które to mogą zoptymalizować proces polimeryzacji.

    1352wysoka_004.jpg


    Rys. 7. Łączenie metod utwardzania UV dla uzyskania najlepszych parametrów procesu: lampy UV LED są używane do wgłębnego utwardzania oraz utwardzania wstępnego, lampy UVC są używane do jednorodnego końcowego procesu schnięcia.


    Lampy UVC generują krótki zakres fal w granicach od 200 do 280 nanometrów (UVC) (rys. 5 i 7). Pozwala to na wytworzenie wystarczającej ilości fotonów oraz poprawne utwardzenie powierzchni. Światło UVC redukuje inhibitację tlenu na powierzchni elementu. Tak wysoko homogeniczna powierzchnia jest niezwykle ważna dla przygotowania podłoża do dalszej obróbki. Wysokowydajne lampy z opatentowanymi soczewkami występują w zintegrowanym systemie Heraeus Soluva® UVC - modułach do sieciowania powłok. Reflektory QRC® zwiększają wydajność lamp, jednocześnie nie powodując zwiększenia konsumpcji energii. Ich niska emisja ciepła sprawia, iż mogą być używane w procesach lakierowania elementów termoczułych. Dodatkowo długa żywotność pozwala na małe nakłady serwisowe, co w konsekwencji przekłada się na redukcję kosztów i nakładu pracy. Co więcej, nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych czynności oczyszczania. Podobnie jak w systemach UV LED, również w tym przypadku możliwe jest operowanie w odległości aż do 70 mm przy wciąż wysokowydajnym procesie produkcji 60 m/min. Osiągniemy to bez konieczności redukowania jakości sieciowania powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...