• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3


    Systemy łączone LED oraz wysokowydajnych lamp

    W przypadku jeśli używamy jednocześnie lamp UV LED oraz wysokowydajnych lamp UVC otrzymujemy innowacyjną alternatywę dla konwencjonalnych systemów utwardzania.

    Długa żywotność, niska emisja ciepła, elastyczna odległość w stosunku do utwardzanej powierzchni oraz zwiększenie szybkości procesu są niewątpliwymi zaletami. Niższe koszty serwisowe, jak i zmniejszona konsumpcja energii pozwalają na stałe obniżanie kosztów. W czasach znacznych wzrostów kosztów energii jest tym bardziej zasadne wdrażanie tego typu systemów. W momencie połączenia obu systemów polimeryzacji, tj. lamp LED UV oraz UVC, możliwe jest osiągnięcie oszczędności energii dochodzących do 75% (rys. 6). Jest to również rozwiązanie bezpieczne dla środowiska, żaden z systemów nie uwalnia ozonu do atmosfery. Dodatkowo kombinacja obu metod polimeryzacji wpływa na uproszczenie i potanienie receptur farb i lakierów. Co więcej, lakiery tworzone jedynie dla systemów UV LED miały tendencję do żółknięcia podczas utwardzania. Dzięki kombinacji lamp UV LED i UVC efekt ten już nie występuje (rys. 9).


    1352wysoka_005.jpg

    Rys. 8. Użycie specjalnych mikrosoczewek pozwala na uzyskanie optymalnych warunków polimeryzacji z wykorzystaniem lamp UV LED nawet w przypadku elementów 3D (przykład drewnianych drzwi).


    1352wysoka_006.jpg

    Rys. 9. Lakiery tworzone jedynie dla systemów UV LED mają tendencję do żółknięcia podczas procesu polimeryzacji (zdjęcie po lewej - fragment polakierowanego parkietu). Efekt ten jest wyeliminowany dzięki kombinacji zastosowania metod UV LED oraz UVC (zdjęcie po prawej).


    Rozwiązania lamp UV firmy Heraeus są modularne, przez co mogą być w łatwy sposób zintegrowane niemal z każdą linią produkcyjną. Testy z zastosowaniem różnych źródeł światła są przeprowadzane w Centrum Aplikacyjnym (ACC) w Hanau. Różne komory naświetlań UV oraz dostępne instalacje w centrum ACC służą do pomiarów i porównań efektów stosowania promieni UV w najróżniejszych zastosowaniach. Heraeus przedstawia także ekonomiczną stronę nowych wdrożeń, w jaki sposób i w jakim zakresie energia może być stosowana bardziej wydajnie, przynosząc wymierne korzyści finansowe. Aby zapewnić długotrwały najwyższy poziom wykończenia dla swoich powłok, warto jest zoptymalizować proces utwardzania UV.


    Heraeus Noblelight