Strumieniowo-ścierna obróbka powierzchni płaskich przedmiotów
Wraz ze zmieniającymi się wymaganiami dotyczącymi jakości wyrobów przemysłowych, szczególnie: ich wysokiej trwałości, niezawodności działania i estetyki - zmianie ulega zakres stosowania urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej. W początkowych okresach urządzenia te stosowane były zasadniczo do oczyszczania powierzchni przedmiotów metalowych, przy zdecydowanej przewadze odlewów żeliwnych i staliwnych. Wraz z upływem czasu zakres stosowania przedmiotowych urządzeń uległ znacznemu rozszerzeniu.
Aktualna struktura sprzedaży turbinowych i pneumatycznych urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej przedstawia się następująco:
- inne urządzenia do strumieniowo-ściernej obróbki powierzchni - około 70%
Prace rozwojowe w dziedzinie urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej koncentrują się głównie na:
- opracowywaniu i wdrażaniu urządzeń specjalistycznych o wysokich wydajnościach i niskich kosztach eksploatacji
- zwiększaniu niezawodności działania urządzeń i trwałości elementów roboczych
- zmniejszaniu uciążliwości dla otoczenia poprzez zmniejszanie emisji hałasu i zapylenia
- zwiększaniu stopnia mechanizacji i automatyzacji procesu
Przed nałożeniem na powierzchnie przedmiotów powłok ochronnych czy też dekoracyjnych konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Polega ono głównie na usunięciu z powierzchni zanieczyszczeń stałych i nadaniu im odpowiedniej struktury. Spośród stosowanych technik przygotowywania powierzchni metalowych na szczególne wyróżnienie zasługuje obróbka strumieniowo-ścierna polegająca na uderzaniu w obrabianą powierzchnię strumieniem ścierniwa o dużej energii kinetycznej. Obróbka ta zdecydowanie przewyższa wszystkie inne techniki, jak na przykład szlifowanie czy szczotkowanie. Obecnie stosowane są dwie podstawowe metody obróbki strumieniowo-ściernej: oczyszczanie wirnikowe i oczyszczanie pneumatyczne. W metodzie oczyszczania wirnikowego ścierniwo wyrzucane jest siłą odśrodkową poprzez wirujące z dużą prędkością koła rzutowe. W oczyszczaniu pneumatycznym źródłem energii ścierniwa jest sprężone powietrze. Przy zbliżonych końcowych efektach obróbczych, metody te różnią się istotnie parametrami techniczno-eksploatacyjnymi.
Komentarze (0)