• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    To samo - czyli rzeczywista a nie formalna użyteczność - dotyczy pozostałego wyposażenia indywidualnego i zbiorowego pracowników. Powszechnie znana klauzula wymagająca prawidłowego stanu urządzeń technicznych nabiera przy pracach wysokościowych szczególnego znaczenia. Syntetyczne ujęcie tego problemu w odniesieniu do całości sprzętu roboczego, tak w aspekcie obowiązującego prawa krajowego [2], jak i jego korelacji z prawem unijnym, a szczególnie dyrektywy ramowej 89/391/EWG o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników i dyrektyw szczegółowych, np.: 89/655/EWG (w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy użytkowaniu przez pracowników maszyn i innych urządzeń technicznych), 95/63/WE (odnośnie minimalnych wymagań bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyn mobilnych oraz maszyn do podnoszenia ładunków i ludzi), 2001/45/WE

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    (o minimalnych wymaganiach bezpieczeństwa przy pracach na wysokości z wykorzystaniem drabin, rusztowań i lin) [3] - zawierają opracowania sygnowane przez Państwową Inspekcję Pracy [4].

    Sumaryczny wniosek wynikający z całości opisów przedstawiających wymagania stawiane sprzętom sprowadza się do tego, że urządzenia techniczne nie powinny wprowadzać niebezpieczeństw powiększających zbiór zagrożeń wynikających z charakteru samej pracy. I tak, zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. 2008 nr 199, poz. 1228) w urządzeniach przeznaczonych do podnoszenia lub przenoszenia pracowników muszą być rozwiązania zabezpieczające kosz przed spadnięciem, chroniące pracowników przed wypadnięciem, zgnieceniem, uwięzieniem lub uderzeniem, szczególnie w wyniku przypadkowego kontaktu z przedmiotami. Ponadto, rozwiązania konstrukcyjne winny zapewniać bezpieczeństwo pracownikom uwięzionym wewnątrz koszy i umożliwiać niezwłoczne ich uwolnienie w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Jeśli z różnych względów niemożliwe jest spełnienie choćby jednego z powyższych warunków, prawodawca żąda instalacji lin nośnych o zwiększonym udźwigu z codziennym sprawdzaniem ich jakości.

    Zbiór przepisów ogólnych, dokumentów prawnych, wymagań technicznych, instrukcji obsługi dotyczących sprzętu i wyposażenia technicznego do pracy na wysokości jest bardzo obszerny i dotyczy praktycznie każdego urządzenia oraz każdej sytuacji w jakiej jest on stosowany. W odniesieniu do drabiny - najprostszego urządzenia do pracy na wysokości - zasadnicze kwestie omawia dokument prawny w postaci rozporządzenia ministra gospodarki (Dz.U. 2003 nr 169, poz. 1650) wymagający w §50.1, by:

    Tagi: BHP,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...