Różne technologie produkcji dla gruntowania oraz aplikacji lakieru kryjącego zwiększają elastyczność
- W związku z modą w architekturze na jasne, rozświetlone przez światło dzienne pomieszczenia, okna drewniane są na czasie - wyjaśnia Markus Walter, dyrektor zarządzający Walter Fensterbau GmbH. - Wąskie gardło powstało jednak przy istniejącym procesie powlekania ram i skrzydeł. Duże powierzchnie szklane są ciężkie i wymagają odpowiednich materiałów, które udźwigną ten ciężar. W celu (odpowiedniego) powiększenia naszych zdolności produkcyjnych już jakiś czas temu zmodernizowaliśmy obróbkę drewna. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na inwestycję w nową linię lakierniczą i zwiększenie przez to poziomu automatyzacji i zdolności przerobowych lakierni, a jednocześnie polepszenie jakości.
- Ten pomysł zapewnia firmie możliwie największą elastyczność wewnątrz lakierni na niewielkiej przestrzeni - Claudia Max-Heine wyjaśnia projekt instalacji.
Elementy do skrzydeł okien oraz ościeżnic są całkowicie profilowane na stanowisku obróbki drewna, a następnie transportowane do impregnowania/gruntowania. Tutaj przebiegają przez tunel do lakierowania przez polewanie o szerokości 1 m i długości 5 m ("Flowcoroll G/P+"), który umożliwia szybką półautomatyczną zmianę farby dzięki metodzie impulsowego płukania z użyciem wody i powietrza. Oprócz tego, elementy układane są ręcznie na przenośniku rolkowym i transportowane z szybkością 3 m/min oraz wstępnie suszone na buforze poprzecznym. Suszenie odbywa się w nocy w temperaturze pokojowej na wózku kratowym.
Przy wyłącznie drewnianych oknach od 60 do 70% wyrobów malowanych jest lakierem kryjącym. Wymiana farby trwa ok. 20 minut.
Po gruntowaniu pojedyncze elementy przyklejane są do skrzydeł i ościeżnic, wyposażane we wkręcane kotwy i zawieszane do lakierowania kryjącego. Źródło: Adler
Trójnapędowy przenośnik P+F
Komentarze (0)