• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    900wzorowy_04.jpg

    Technologia obróbki strumieniowej CO2 jest coraz częściej używana do oczyszczania elementów z tworzyw sztucznych przed ich malowaniem. Na nowej technologii zyskuje środowisko naturalne, jak i budżet firmy. Fot. acp – advanced clean production


    Cały proces może być w sposób bardzo łatwy zautomatyzowany. Co więcej, system ten nie posiada żadnych ruchomych części, które wymagałyby wymiany. Typowe zastosowanie dla technologii obróbki strumieniowej CO2 włączając w to czyszczenie drobnocząsteczkowe oraz mikrooczyszczanie, znajdujemy w przemyśle optycznym, elektronicznym oraz przemyśle technologii mikrosystemowej. Również technologii tej używamy do usuwania zanieczyszczeń po procesach międzyprodukcyjnych, jak również dla selektywnego czyszczenia miejsc poddanych szczególnym operacjom, takim jak: uszczelnianie, spajanie czy też spawanie. Co więcej, opisywana technologia jest stosowana coraz częściej przy oczyszczaniu elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak zderzaki, elementy chłodnic czy też obudowy lusterek samochodów – zamiast standardowych technologii ciśnieniowych przed procesem lakierowania. Obok wspomnianych zalet, np. na tle ekologii, procesy związane z CO2 wymagają mniejszej przestrzeni dla instalacji urządzeń, jak również pozwalają na zredukowanie kosztów przygotowania powierzchni nawet do 50%.

    900wzorowy_05.jpg

    Połączony system oczyszczania w układzie ultradźwięki-laser-ultradźwięki podwaja wydajność procesu i jednocześnie redukuje koszty całkowite produkcji elementów wykonanych z mosiądzu. Fot. HGH


    Oczyszczanie poprzez odparowanie

    W przypadku obróbki strumieniowej laserem efekt oczyszczenia otrzymujemy dzięki odparowaniu zanieczyszczeń po skierowaniu na nie strumienia promieniowania o bardzo wysokiej energii. Widmo lasera jest absorbowane przez zabrudzenie i przetwarzane na ciepło. Proces ten może być prowadzony poprzez: raptowne oddziaływanie lasera metodą vis-à-vis lub kruszenie powłoki zanieczyszczeń, a następnie jej usuwanie dzięki zjawisku odparowywania rozpuszczalnika i chwilowej fali szoku, będącej rezultatem rozszerzania się materiału podczas odparowywania, które odrywa materiał zależnie od jego budowy i kompozycji.

    Do usuwania zanieczyszczeń zwykle wymagany jest laser o dużej mocy. Z drugiej jednak strony, stosując metodę krótkotrwałych naświetlań nie pozwalamy na rozgrzanie się detalu. Obecnie technologia oczyszczania przy pomocy lasera odznacza się wieloma pozytywnymi cechami, takimi jak: bezdotykowość, mała pracochłonność, krótkie czasy operacji, precyzyjność wskazań geometrycznych lasera, łatwość włączania metody w istniejący już proces technologiczny, niskie koszty usuwania odpadów. Wszystkie te cechy sprawiają, iż omawiana metoda staje się idealną dla miejsc, gdzie wymagane jest częściowe oczyszczanie detali w procesach automatycznych. Pozytywne strony procesu usuwania zabrudzeń przy pomocy lasera odnajdujemy podczas przygotowywania powierzchni elementów funkcjonalnych będących częściami składowymi większej całości lub też podczas usuwania powłok i farb z elementów metalowych, np. w przemyśle lotniczym. Kolejnymi polami działań tej metody są technologie usuwania nadruków, miejsc lutowanych czy też precyzyjne usuwanie obszarów polakierowanych przed selektywną obróbką galwanizerską.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...