Malowanie farbami metalicznymi
Farby metaliczne uzyskujemy poprzez zmieszanie farby bazowej z pigmentami. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest rozdzielanie się pigmentu metalicznego od bazy, co powoduje niemożliwość malowania farbami z pigmentami metalicznymi przy użyciu cyklonów, czyli wykorzystując tak zwany zawrót. Wynika to z różnej budowy pigmentów metalicznych lub perłowych oraz farby proszkowej.
Pigmenty metaliczne i perłowe mają budowę blaszkową w odróżnieniu od bazy, która w rzeczywistości jest zwykłą farbą proszkową, której cząstki są rodzajem bryłek.
Różnice pomiędzy bazą a pigmentem metalicznym przedstawiono poniżej:
Efektem tych różnic jest rozdzielanie pigmentu od bazy, co można zaobserwować na fot. 1. Jak widać, po trzykrotnym przejściu przez cyklon, pigment zostaje tak skutecznie „oddzielony” od bazy, że w rzeczywistości otrzymujemy szarą farbę. Powoduje to oczywiście bardzo duże straty podczas malowania farbą proszkową, ponieważ możemy malować tylko jednokrotnie.
Fot. 1.
Fot. 2.
Proces bondowania jest procesem trudnym do przeprowadzania, wymaga bardzo dużego doświadczenia przy ustaleniach czasu szybkości podgrzewania i schładzania farby proszkowej. Jednakże daje wiele dodatkowych korzyści podczas produkcji i malowania farbami proszkowymi. Zwiększa efektywność użycia pigmentów metalicznych, jak również efektywność użycia farb proszkowych w malarniach. Na zdjęciu nr 2 możemy zaobserwować, że po trzykrotnym przejściu przez cyklon farba proszkowa metaliczna z efektem metalicznym praktycznie nie zmienia swojego wyglądu – efekt metaliczny pozostaje właściwie niezmieniony w przeciwieństwie do farby proszkowej metalicznej produkowanej metodą suchej mieszanki. Daje to możliwość wykorzystania zawrotu, a co za tym idzie, pozwala zmniejszyć straty produkcyjne.
Jednakże używając tak przygotowanych pigmentów, właśnie przez to, że ich budowa jest płytkowa, nie możemy uzyskać wielu efektów metalicznych, takich jak połysk czy jasność.
Paweł Bielawa
Inver Polska
Komentarze (0)