• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Przypomnę, że na podstawie art. 201 ust. 1 ustawy Poś pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Wyłączone zostały z tego obowiązku instalacje lub ich części stosowane wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych. Jakie to są instalacje wymagające uzyskania pozwolenia zintegrowanego precyzuje nowe rozporządzenie ministra środowiska z 27 sierpnia 2014 roku w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości [Dz.U. poz. 1169]. Rozporządzenie to weszło w życie 5 września 2014 roku. Tym samym straciło moc rozporządzenie ministra środowiska z 26.07.2002 roku [Dz.U. nr 122, poz. 1055]. W nowym rozporządzeniu znalazły się między innymi takie rodzaje działalności, jak:

    - instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o zdolności przetwarzania ponad 3 tony na godzinę,

    - instalacje do produkcji płyt drewnopochodnych: płyt o wiórach zorientowanych (OSB), płyt wiórowych lub płyt pilśniowych o zdolności produkcyjnej ponad 600 m3 na dobę,

    - instalacje do konserwacji drewna i produktów z drewna środkami chemicznymi o zdolności produkcyjnej ponad 75 m3/dobę, innymi niż przeznaczonymi wyłącznie do stosowania w przypadku sinizny.


    Obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji, które:

    1) są eksploatowane w dniu wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 201 ust. 2 ustawy Poś oraz

    2) nie były objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego ze względu na rodzaj prowadzonej w niej działalności przed wejściem w życie tych przepisów, a od dnia ich wejścia w życie objęte są tym obowiązkiem, powstaje z dniem 1 lipca 2015 roku.


    Obecnie na podstawie zmiany art. 188 ust. 1 pozwolenie zintegrowane jest wydawane na czas nieoznaczony lub na wniosek prowadzącego instalację może być wydane na czas oznaczony. Do tej pory wydawane było maksymalnie na 10 lat, tak jak inne pozwolenia.

    Bardzo ważną zmianą w ustawie Prawo ochrony środowiska jest zmiana polegająca na konieczności dołączenia do wniosku o wydanie pozwolenia dla instalacji nowo uruchamianych lub w sposób istotny zmienianych kopii wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z kopią załączników, o ile taka decyzja była wymagana, albo kopii takiej decyzji, jeżeli została wydana. Co to oznacza w praktyce? Otóż, jeżeli została w jakimś zakładzie wykonana instalacja lub nastąpiła jej istotna zmiana bez uzyskania wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, to nie zostanie wydane pozwolenie, np. na wprowadzanie pyłów lub gazów do powietrza lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Aby sprawdzić czy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla danego przedsięwzięcia jest konieczna, należy przeanalizować rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko [Dz.U. z 2010 r. nr 213, poz. 1397 ] i rozporządzenie Rady Ministrów z 25 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko [Dz.U. z 2013, poz. 817] . Do tej pory nie było takiego wymogu, co mogło spowodować, że inwestor uzyskał pozwolenie dla eksploatacji instalacji np. na wytwarzanie odpadów lub na wprowadzanie pyłów lub gazów do powietrza, mimo iż nie uzyskał wymaganej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Sytuacja ta mogła doprowadzić również do rozbudowy zakładu i uzyskania pozwoleń cząstkowych, mimo że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach była wydana przy założeniu znacznie mniejszych parametrów eksploatowanych instalacji. Jednym słowem, zmiana ta porządkuje przepisy dotyczące realizowania nowo uruchamianych lub w sposób istotny zmienianych instalacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...