Lakiery ściągalne i absorbery pyłu
Lakiery ściągalne i pyłowiążące sprawdzają się zarówno w przypadku dużych kabin przemysłowych, jak i w małych komorach lakierniczych. Ułatwiają pracę w lakierniach, w tym w przemyśle meblowym.
W procesie lakierowania zawsze dochodzi do strat technologicznych farby. Pewna jej część, np. w postaci przetrysku, odkłada się na elementach kabiny lub zasycha w powietrzu jako cząstki pyłu.
Oprócz przetrysku, zanieczyszczenia kabin powodowane są również przez:
- natryski na elementy kabiny
- skapywanie materiału malarskiego
- szlifowanie i polerowanie
- napływ zanieczyszczeń z zewnątrz kabiny
- krążenie powietrza i wznoszenie pyłu.
W zależności od intensywności lakierowania, stosowanych farb i stawianych wymagań dochodzi do utrudnienia procesu aplikacji oraz trudności z usuwaniem zanieczyszczeń. Kabina staje się brudna i ciemna, co niewątpliwie wpływa na jakość i wydajność pracy lakiernika. Nie bez znaczenia jest też duży nakład pracy związany z usuwaniem zabrudzeń. Zanieczyszczeń i pyłu nie można uniknąć, można natomiast skutecznie je eliminować. Zaniedbania w tym względzie przyczyniają się do błędów lakierniczych powierzchni.
Jak zabezpieczać kabiny?
W rozwiązaniu problemu zanieczyszczeń bardzo pomocne są lakiery ściągalne (zwane również „foliami w płynie”) i absorbery pyłu. W zależności od zastosowania można wyróżnić wiele rodzajów lakierów ochronnych. Najczęściej stosowane przedstawiono w tabeli 1.
- odporny na podwyższone temperatury, np. do kabino-suszarek
- przeznaczony do wrót zwijanych
- lepki niebrudzący.
Jakie korzyści przynosi stosowanie lakierów ochronnych?
Komentarze (0)