Dogląd i konserwacja oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym
Kwestia zużywania się jest szczególnie istotna w kontekście oczyszczarek strumieniowo-ściernych. Okresy przestoju są kosztowne i należy je ograniczyć do absolutnego minimum. Użytkownicy urządzeń kładą duży nacisk na materiał części eksploatacyjnych. Z pewnością ma on duży wpływ na trwałość części. Jest jednak wiele innych możliwości ograniczenia kosztów. Poniżej przedstawiamy to na przykładzie oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym.
Kwestia ciał obcych i drobnych cząstek w ścierniwie bywa często niedoceniana. Tymczasem obowiązuje tutaj następująca zasada: im mniejsze są cząstki, tym bardziej są agresywne. Zużycie oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym radykalnie zwiększa się wraz z rosnącą ilością drobnych cząstek. Z tego względu ważne jest odseparowywanie, za pomocą stacji uzdatniania ścierniwa, wszelkiego podziarna, czyli zbyt drobnego ścierniwa, ciał obcych, jak np. zgorzelina, piasek, zadziory itp., a przede wszystkim pyłu z obiegu ścierniwa.
W przypadku oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym, które są eksploatowane w odlewniach, duże cząstki muszą być odprowadzane za pomocą sitowego przenośnika korytowego i doprowadzane do utylizacji. Przenośnik taki jest umieszczony pod komorą do obróbki strumieniowo-ściernej. Do oczyszczania ścierniwa przed typowym separatorem powietrznym uruchamiany jest dodatkowy stopień oczyszczania, separator magnetyczny. Ma on za zadanie usuwanie agresywnego, a w przypadku rozbicia niebezpiecznego dla zdrowia, piasku formierskiego z obiegu ścierniwa. Odbywa się to w ramach opisanego poniżej procesu. Po tym, jak wstępnie oczyszczone przez sitowy przenośnik korytowy ścierniwo zostanie przeniesione z przenośnika kubełkowego do umieszczonego nad komorą do obróbki strumieniowo-ściernej zasobnika (silosu), przechodzi przez jeden, a najlepiej przez dwa walce magnetyczne. Ponieważ ścierniwo, w przeciwieństwie do piasku, ma właściwości magnetyczne, jest oddzielane z mieszaniny ścierniwa i piasku przez walce magnetyczne. Następnie ścierniwo przechodzi przez tak zwaną separację powietrzną i ponownie doprowadzane jest do turbin. Na tym obieg ścierniwa zamyka się. Piasek jest wyprowadzany z urządzenia na zewnątrz. W niektórych przypadkach może on zostać ponownie użyty, w pozostałych jest usuwany jako odpad.
Komentarze (0)