• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    W przypadku oczyszczarek strumieniowo-ściernych, które nie są użytkowane w odlewniach, do oczyszczania ścierniwa wystarczająca jest separacja powietrzna. Natomiast w przypadku urządzeń, które są użytkowane w odlewniach, stanowią one trzeci etap oczyszczania po sitowym przenośniku korytowym oraz po separacji magnetycznej. Podstawowa zasada konstrukcyjna tego podzespołu jest taka sama u niemal wszystkich producentów oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym. Występują jednak duże różnice w wykonaniu. Ważne są różnorodne możliwości nastawiania.

    1114zabezpieczenie_002.jpg

    Separator magnetyczny/powietrzny w oczyszczarce strumieniowo-ściernej w odlewni.


    Ścierniwo przepływa jako ciągła, cienka warstwa, możliwie szeroko powyżej krawędzi. Ciąg powietrza, który wytwarzany jest przez podciśnienie wentylatora instalacji filtrującej, powoduje odprowadzanie drobnych cząstek. Różne klapy regulacyjne umożliwiają optymalne ustawianie. Z odrobiną doświadczenia konserwator może ustawiać maszynę odpowiednio do danej mieszanki ścierniwa. Zużycie będzie się wówczas zmniejszać. Jeśli więc ktoś przy zakupie instalacji szuka łatwo regulowanej separacji powietrznej, tu z pewnością się nie zawiedzie!


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Następnie ścierniwo spada na perforowaną blachę lub sito, która(e) separuje większe cząstki, jakie jeszcze znajdują się w ścierniwie. Taka perforowana blacha musi być regularnie kontrolowana i czyszczona, aby uniknąć jej zatykania przez ścierniwo.

    Szerokie możliwości ustawień separacji powietrznej

    1114zabezpieczenie_003.jpg

    Otwarty separator magnetyczny/powietrzny: widoczne są walce i warstwa ścierniwa.


    Urządzenia AGTOS umożliwiają wprowadzanie wielu ustawień, szczególnie w zakresie separacji powietrznej. Możliwe jest na przykład regulowanie prędkości powietrza w separatorze powietrznym. Małe cząstki mogą być odsysane z mniejszym strumieniem powietrza niż większe cząstki. Dodatkowy, przesuwny element blaszany umożliwia użytkownikowi ustawianie separatora powietrznego odpowiednio do różnych właściwości „ślizgowych” ścierniwa. Inną możliwość oddzielania drobnych i większych cząstek stanowi tak zwany miecz. Jest to urządzenie, które przedziela warstwę ścierniwa i umożliwia lepsze zasysanie drobnego ziarna niż grubego ziarna. Regulowany przeciwciężar steruje ciśnieniem spiętrzenia ścierniwa przed krawędzią odpływu. W ten sposób generowana jest równomierna warstwa ścierniwa. Osoba praktyczna spyta tutaj, w jaki sposób można skontrolować i ustawiać wszystkie opisywane możliwości podczas eksploatacji maszyny? Także na to pytanie jest odpowiednia odpowiedź: w konstrukcji przewidziany jest otwór kontrolny w separatorze powietrznym, który podczas eksploatacji można na krótką chwilę wykorzystać na prace nastawcze.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...