• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 2 z 6

    Kategoria B – trochę bardziej wymagające efekty metaliczne, gdzie wygląd gotowej powłoki jest już bardziej wrażliwy na sposób aplikacji pomimo dobrej jakości bondingu. Do tej grupy należy część bardziej iskrzących powłok RAL9006, RAL9007 gładkich i w drobnej strukturze, efekty antyczne, powłoki złote, naśladujące stal nierdzewną itp. Przykłady na fot.

    Kategoria C – grupuje powłoki wymagające zastosowania dużej ilości pigmentu metalicznego, między innymi trudne do aplikacji efekty mikowe gładkie i w drobnej strukturze. Przykłady na fot.

    Kategoria D – najtrudniejsze w aplikacji efekty, gdzie pigment z farbą nie jest łączony, bądź bonding nie daje gwarancji powtarzalności aplikacji. Przykłady na fot.


    Ogólna instrukcja stosowania dla wszystkich metalicznych farb proszkowych

    (kategoria aplikacji A-D)

    Wykonywanie metalicznych powłok proszkowych powinno być prowadzone ze szczególną starannością, a przydatność posiadanego sprzętu aplikacyjnego do nakładania konkretnego produktu powinna być każdorazowo weryfikowana. Prosimy pamiętać o tym, że istnieje kilka różnych kategorii aplikacji farb o efekcie metalicznym (kategorie od A do D). Dla uzyskania w pełni satysfakcjonujących rezultatów w postaci dobrej jakości wymalowania, użytkownicy muszą nie tylko mieć na uwadze przebieg procesu napylania i śledzenie poszczególnych operacji, lecz również powinni przestrzegać zaleceń zamieszczonych poniżej.Różnice w kolorze, odcieniu i efekcie wizualnym wymalowania pojawiające się podczas pracy z metalicznymi farbami proszkowymi są zależne od ilości i ułożenia zawartych w powłoce pigmentów metalicznych. Najczęściej tego typu pigmenty są dostarczane w formie granulatu złożonego z drobnych płatków. Skutkiem tego, tak efekt wizualny, jak i odcień koloru zależą od orientacji tych płatków w strukturze powłoki, natężenia i jakości oświetlenia oraz kąta pod jakim obserwator ocenia wygląd wymalowania. Doświadczenie pokazuje, że parametry aplikacji wpływają na orientację płatków pigmentu w nakładanej warstwie. W związku z tym mają one istotny wpływ na ostateczny kolor, odcień i efekt wizualny gotowej powłoki. Dlatego też, podczas prac malarskich przy użyciu metalicznych farb proszkowych należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie stałych warunków aplikacji, z wyjątkiem konieczności wprowadzenia ewentualnych drobnych korekt dotyczących własności poszczególnych partii produktu. Należy wystrzegać się wykonywania jednego zlecenia na różnych liniach malarskich. Jeśli jest to niemożliwe, decyzja o podjęciu pracy musi być poprzedzona porównaniem wyglądu uzyskiwanych wymalowań i przeprowadzeniem ewentualnych modyfikacji ustawień. Podczas prób wstępnych powinna być określona grupa elementów o geometrycznie skomplikowanych kształtach mogących, ze względu na trudniejszą aplikację, przyczynić się do powstawania widocznych odchyłek wyglądu gotowej powłoki. Standaryzowana ocena wizualna odcienia metalicznego koloru powinna być prowadzona przez użytkownika w rozproszonym świetle pod kątem 90° do powierzchni. Jeśli jest to możliwe, do oceny powinny być użyte kabiny świetlne (D65 światło dzienne).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...