• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(82)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    1294zalety_004.jpg

    Fot. 4. Zanurzeniowa impregnacja drewna (www.tartaklulkowo.pl).


    Malowanie zanurzeniowe pod wysokim ciśnieniem - impregnacja ciśnieniowo-próżniowa


    Stosowane jest głównie do impregnacji drewna. Po załadowaniu drewna do autoklawu, impregnacja przebiega w czterech fazach:

    - w komorze wytwarzane jest podciśnienie w celu usunięcia nadmiaru wilgoci i powietrza z drewna

    - autoklaw jest napełniany impregnatem

    - po całkowitym zakryciu drewna impregnatem wytwarzane jest ciśnienie rzędu 1,0 do 2,0 MPa powodujące wnikanie impregnatu w głąb drewna (bieli)

    - wypompowywany jest impregnat i ponownie obniżane ciśnienie poniżej atmosferycznego w celu usunięcia nadmiaru impregnatu i wstępnego osuszenia drewna

    1294zalety_005.jpg

    Fot. 5 Komora (autoklaw) do ciśnieniowej impregnacji drewna (www.ita.pl)


    Malowanie przez polewanie


    Malowanie przez polewanie jest właściwie odmianą malowania zanurzeniowego (rys. 1). Przez to, że przedmioty nie są w całości zanurzane w farbie, możliwe jest malowanie dużych elementów ze stosunkowo niewielkiego zbiornika. Malowanie przez polewanie stosowane jest do nanoszenia bejc i lakierobejc (fot. 2), rzadziej do impregnacji w przemyśle drzewnym, a także do malowania prostych długich elementów stalowych takich jak pręty lub rury, ale tylko powierzchni zewnętrznych.

    1294zalety_009.jpg

    Rys. 1. Schemat działania instalacji do polewania.

    1294zalety_010.jpg

    Rys. 2. Zasada powlekania.


    Malowanie metodą powlekania - coil coating


    Malowanie metodą powlekania przypomina trochę malowanie wałkiem. Malowana taśma blaszana przesuwa się pomiędzy walcami zanurzonymi częściowo w farbie, dodatkowe walce służą do usuwania nadmiaru farby (rys. 2). Ta technika najczęściej jest stosowana do malowania ocynkowanych cienkich blach dachowych i elewacyjnych jednoskładnikowymi farbami poliestrowymi i poliwinylowymi. Tą metodą nakłada się dość cienkie (20-30 ?m), ale równomiernej grubości powłoki malarskie o wysokich walorach estetycznych (fot. 6).

    1294zalety_006.jpg

    Fot. 6. Malowanie przez polewanie (archiwum Tikkurila Polska S.A.).

    1294zalety_007.jpg

    Fot. 7. Widok walców do powlekania blach.

    1294zalety_008.jpg

    Fot. 8. Malowanie nadwozia w procesie kataforezy.


    Kataforeza


    Polega na elektrochemicznym nanoszeniu na powierzchnie przedmiotów metalowych w zanurzeniu w specjalnej farbie do kataforezy. W wannie, w której znajduje się wodny roztwór (około 60-75% objętości) żywic i pigmentów (około 15-20%) oraz specjalnych dodatków (około 5-10%) zanurzane są malowane przedmioty. Malowane obiekty są katodą (-), natomiast elektrody dodatnie rozmieszczone są przy ścianach wanny. Ujemnie naładowane malowane przedmioty przyciągają dodatnio naładowane cząsteczki farby. Powłoka po malowaniu musi zostać opłukana i wysuszona. Malowanie kataforetyczne daje stosunkowo cienkie, ale bardzo równomierne i szczelne powłoki, nawet na przedmiotach o znacznym stopniu skomplikowania kształtów. Proces, podobnie jak omówione wcześniej metody, pozwala na ograniczenie strat materiału malarskiego do poziomu 3-6%.


    Istnieje jeszcze kilka innych technik aplikacyjnych, ale są one nie tylko mniej znane, ale także stosowane bardzo rzadko.


    Michał Jaczewski