Powłoki metalowe natryskiwane cieplnie łączą się z podłożem stalowym jedynie poprzez fizyczne zakotwiczenie, stąd jakość przygotowania podłoża musi być bardzo wysoka. Generalnie przyjmuje się, że podłoże pod powłoki aluminiowe musi być przygotowane do najwyższego stopnia - Sa3 według normy PN-EN ISO 8001-1, natomiast pod powłoki z cynku i jego stopów norma PN-EN 13507 dopuszcza stopień Sa2?. Równie ważne jak stopień przygotowania podłoża jest jego struktura geometryczna i wysokościowe parametry chropowatości. Zgodnie z normą PN-H-04684 chropowatość podłoża wyrażona parametrem Rz powinna być wyższa niż 50 ?m dla powłok cynkowych i 60 ?m dla aluminiowych. W praktyce stosuje się nawet wyższe chropowatości. Na natryskiwanym podłożu nie może być również kurzu, oleju, soli oraz wilgoci.
Wysokie wymagania czystości powierzchni sprawiają, że podłoże przed metalizacją coraz częściej przygotowuje się w komorach śrutowniczych. Odpowiednie systemy do przygotowania i dozowania ścierniwa pozwalają na zapewnienie wymaganej czystości i chropowatości, a dobra wentylacja zapewnia właściwe warunki klimatyczne. Również natryskiwanie powłok coraz częściej prowadzi się w specjalnie do tego celu budowanych komorach. W tym przypadku chodzi nie tylko o zapewnienie poprawnych warunków do nakładania powłok, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, gdyż pyły powstające podczas nakładania powłok grożą wybuchem, a gazy zatruciem pracowników. Komora do metalizacji musi być zatem wyposażona w sprawny system wentylacji, dostosowany do warunków wybuchowych.
Jeśli powłoka metalowa ma być dodatkowo zabezpieczona zestawem farb, to powłokę doszczelniającą oraz międzywarstwę należy nanieść w jak najkrótszym czasie, chroniąc powierzchnię przed zawilgoceniem lub zabrudzeniem.
Andrzej Brandt
Agencja Anticorr
Komentarze (0)