Przykład:
Wyliczona opłata za emisję do powietrza za rok 2012 z kotła, który wymaga pozwolenia, a nie zostało ono uzyskane wynosi: 450 PLN
Opłata uwzględniająca zwyżkę za brak pozwolenia:
Opłata= 450 PLN+ 500%*450 PLN= 2700 PLN
Uwaga: Wielu przedsiębiorców wyliczania błędnie opłatę podwyższoną stosując zasadę 500% opłaty podstawowej zamiast zasady: stawka powiększona o 500%.
Należy jednak pamiętać, że zwyżka opłat jest formą kary za nieposiadanie stosownego zezwolenie środowiskowego na eksploatację instalacji, a nie ścieżką, która pozwala płacić opłatę podwyższoną i nie występować o pozwolenie. Dodatkowo, urząd widząc zwyżkę opłaty może wyciągnąć wniosek, że któraś z instalacji w zakładzie działa bez stosownych uregulowań prawnych. W tej sytuacji należy niezwłocznie rozpocząć procedurę zmierzającą do uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia.
Warto inwestować w nowe zielone rozwiązania?
System opłat środowiskowych jest tak skonstruowany, że wielkość opłat jest proporcjonalna do wielkości korzystania ze środowiska, tj. wielkości szkody jaką wyrządzamy środowisku naturalnemu. W myśl zasady zapłać za tyle, ile zużyjesz lub ile wyemitujesz inwestycja w nowe prośrodowiskowe technologie skutkowała będzie zmniejszeniem opłat środowiskowych. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestując w instalację planujemy jej wieloletnią pracę, warto brać pod uwagę również koszta środowiskowe. Może się okazać, że pewne doinwestowanie do rozwiązań bardziej ekologicznych będzie tańsze niż rokrocznie ponoszone koszta z tytułu opłat środowiskowych. Warto pamiętać, że w kolejnych latach stawki opłat na pewno nie będą niższe, a może się okazać, że będą rosły znacząco, aby wymuszać na przedsiębiorcach modernizacje urządzeń w kierunku zmniejszenia emisyjności czy zużycia surowców.
[2] Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 10 września 2012 roku w sprawie wysokości stawek opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska (MP 2012 nr 94, poz. 958)
[3] Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzorów wykazów zawierających informację i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. 2009 nr 97, poz. 816)
Komentarze (0)