• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(93)/2015

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    ponad rok temu  01.01.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5


    1531zarys_003.jpg

    Malowidła w Świątyni Hatszepsut zachowały świeżość barw mimo upływu ponad 3500 lat, a oglądać je możemy dzięki pracy polskich archeologów /MJ/.


    1531zarys_004.jpg

    Maska faraona Tutanchamona.


    Starożytne Chiny

    Najstarsze lakiery pochodzą z terenów dzisiejszych Chin sprzed ok. 7000 lat. Uzyskiwano je z żywic drzew. Zachowana trumna z grobowca Fu Hao, małżonki cesarza z dynastii Shang, była lakierowana. Przetrwała ok. 3200 lat, mimo że grobowiec ulegał zalaniom [2, 3].

    Znacznie później, w okresie panowania dynastii Tang (ok. r. 700), odkryto w Chinach cynober, z którego otrzymywano pigment zwany też smoczą krwią. Kolor ten był zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej.


    1531zarys_005.jpg

    Grobowiec Fu Hao.


    Ameryka prekolumbijska

    Majowie używali farb do ozdabiania swych budowli. Sławę zyskał barwnik określany w literaturze jako "Maya Blue", który pochodzi sprzed ponad 2000 lat. Składa się zarówno z substancji nieorganicznych (glinek), jak i organicznych, np. indygo (pochodzenia roślinnego). Cechuje go znaczna odporność na wilgoć oraz związki chemiczne, w tym rozpuszczalniki, kwasy i zasady.


    1531zarys_006.jpg

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Rysunek Majów, którego tło stanowi "Maya Blue".


    Grecja i Rzym

    Grecy, a później Rzymianie najprawdopodobniej wnieśli stosunkowo niewiele do historii powstania farb. Stosowane przez nich metody wytwarzania barwników i łączących je żywic znane były już w Egipcie faraonów. Wykorzystywali farby, w których najczęściej spoiwem dla barwnika był wosk pszczeli oraz rzadziej używane, schnące oleje roślinne. Płynne farby nakładano podgrzewanymi szpatułkami lub pędzlami. Stosowano je na podłożach drewnianych, jak i mineralnych - ścianach budowli, tam używano długo gotowanego wosku z morską wodą. Tak otrzymany materiał znany był jako wosk punicki, lepiej łączył się z podłożem a polerowany uzyskiwał głębię i połysk. Grecy rozwinęli ceramikę, opanowali niemalże do perfekcji sztukę barwienia glinianych naczyń i wykonywania mozaik.

    W Grecji, a później w Rzymie wytwarzano też pierwsze farby olejne. Zachował się opis Theophilusa, podający przepis na przygotowanie lakieru z bursztynu gotowanego w oleju lnianym.

    Rzymianie, mimo iż większość kultury i religię przejęli od Greków, wnieśli też własne odkrycia. Zaczęli powszechnie stosować ołów, którego związki wykorzystywali między innymi do produkcji farb i kosmetyków. W cesarstwie wykorzystywano też cement wulkaniczny zwany pucolanum, z którego wyrabiano beton często pokrywany na mokro freskami. Rzymianie umieli barwić tkaniny na wiele żywych kolorów, malowali też sprzęty codziennego użytku.

    WYDANIE 1(93)/2015