Powtarzalność oraz wczesne szkolenia pracowników podstawą sukcesu automatyzacji
Właściwe zastosowanie robotów może przyczynić się do zoptymalizowania procesów lakierniczych oraz obniżenia kosztów. W idealnym przypadku koszty amortyzują się w ciągu jednego roku.
– Są liczne powody do tego, aby przestawić się z ręcznego sposobu aplikacji na zautomatyzowany – twierdzi Ralf Deparade, kierownik ds. malowania za pomocą robotów w firmie LacTec, i dodaje: – Jednym z nich jest np. poprawa jakości powierzchni, redukcja zużycia materiału malarskiego lub wzrost wydajności lakierni. Jest też wiele innych powodów. Roboty malarskie mają niezrównane zalety w porównaniu do techniki ręcznej aplikacji. Nakładają bowiem farbę zawsze w jednakowej ilości i z niezmiennymi parametrami – przez 24 godziny na dobę oraz 365 dni w roku. Rozpoczynają oraz kończą aplikację dokładnie we właściwych miejscach na malowanych elementach i samo przez to redukują zużycie materiału. Oprócz tego, w zależności od ich wykonania, zawieszki można dodatkowo uzbrajać w wyższych lub niższych partiach elementami do malowania i tym samym zwiększyć wydajność lakierowania.
Stopniowa automatyzacja
Do pełnego wykorzystania potencjału robotów malarskich wymagane jest zachowanie zawsze tych samych warunków ramowych. Sama tylko zmiana ilości farby może mieć daleko idące skutki, ponieważ ma ona wpływ m.in. na lepkość, wielkość kropel i grubość kładzionej warstwy, a tym samym na jakość powierzchni. To samo dotyczy warunków klimatycznych w kabinie malowania. Na zmiany dotyczące materiału malarskiego, na wahania temperatury oraz zmieniającą się wilgotność powietrza lakiernik malujący ręcznie może reagować na podstawie swojego doświadczenia, roboty natomiast działają tylko według programu. Jeśli planowane jest przestawienie się na roboty, należy unikać łączenia automatyzacji z wprowadzaniem nowych procesów, a więc przykładowo jednoczesnego przestawienia się z farb rozpuszczalnikowych na farby wodne. Stopniowy proces lepiej sprawdził się w praktyce. Według doświadczenia Ralfa Deparade, pozytywne skutki przynosi wczesne zaangażowanie oraz wyszkolenie personelu. Lakiernik malujący ręcznie dysponuje cenną wiedzą w zakresie właściwości materiału, właściwości malowanych elementów, istoty lakierowania, specjalnych warunków panujących w kabinie oraz wewnątrzzakładowych procesów produkcyjnych i idealnym sposobem jest dużo wcześniejsze zaangażowanie go w koncepcję automatyzacji. Po zakończeniu fazy planowania oraz przed instalacją u klienta, firma LacTec montuje urządzenia we własnym zakładzie w celu ich przetestowania. Szkolenie przyszłego personelu obsługowego powinno odbyć się najpóźniej tutaj, aby pracownicy poznali urządzenie oraz jego szczegóły, a potem podczas zastosowania na miejscu u klienta posiadali odpowiednie know-how.
Komentarze (0)