Roboty nie są elastyczne
– Roboty pracują wydajnie, ale nie są elastyczne – wyjaśnia Deparade. – Na tym tle zdyscyplinowane planowanie oraz powtarzalność stanowią podstawę całej technologii. Ponieważ nawet najmniejsza modyfikacja w robotach, jak na przykład dodatkowe obciążenie lub zmiana punktów ciężkości, może zmienić przebieg procesu, trzeba wprowadzić te zmiany do systemu sterującego robotem. Zawieszenie elementów przeznaczonych do malowania musi być stabilne oraz dokładnie dopasowane – również po kilkakrotnym usunięciu lakieru z zawieszek. Zawieszki ponownie muszą zostać sprawnie i niezawodnie zamocowane na przenośniku technologicznym, ponieważ jakakolwiek modyfikacja wywołana wahaniem lub kołysaniem się ma negatywny wpływ na lakierowanie. Niedociągnięcia tego typu można wyrównać przynajmniej częściowo za pomocą systemu kamer. – Jednakże im więcej dodatkowych systemów się instaluje, tym większe są koszty związane ze szkoleniem oraz koszty konserwacji – zauważa Ralf Deparade.
Przezbrojenie linii do malowania zderzaków na roboty malarskie to oszczędność kosztów na poziomie ok. 2,4 mln euro rocznie. Tabela porównuje koszty między malowaniem na czterech ręcznych stanowiskach do basecoat i lakieru bezbarwnego a malowaniem po zastąpieniu tych stanowisk przez roboty.
Wyższa skuteczność nanoszenia materiału
Samo przestawienie się na system aplikacji farby za pomocą robotów dzięki samym oszczędnościom kosztów może zwrócić się w poszczególnych przypadkach już w ciągu jednego roku, przykładem tego jest linia lakiernicza do zderzaków. Występujące w lakierni cztery stanowiska do malowania ręcznego, każde aplikujące basecoat [lakier bazowy] oraz lakier bezbarwny, zostały zastąpione robotami malarskimi. Linię do lakierowania nawierzchniowego wyposażono w dwa elektrostatyczne rozpylacze dzwonkowe oraz dwa tradycyjne pistolety malarskie zamiast tradycyjnie w cztery pistolety, a linię do malowania lakierem bezbarwnym w cztery elektrostatyczne rozpylacze dzwonkowe zamiast w czterech pistolety. Pesymistycznie założona skuteczność nanoszenia materiału przez rozpylacze dzwonkowe wyniosła ok. 75%, w przypadku pistoletów wynosi 30%. Ilość pomalowanych elementów pozostała niezmieniona. Ze względu na wyższą skuteczność rozpylaczy dzwonkowych oraz związaną z tym redukcją oversprayu udało się uzyskać roczne obniżenie zużycia materiału malarskiego o 132 000 kg w przypadku basecoat oraz o 316 000 kg w przypadku lakieru bezbarwnego. Przy cenie 5,00 euro za kg odpowiada to oszczędnościom kosztów na poziomie ok. 2,4 mln euro, bez uwzględnienia dodatkowych kosztów za utylizację materiałów. Jednakże do tej techniki wymagane jest nakładanie podkładu przewodzącego prąd elektryczny.
Jola Horschig, Springe
Tłumaczenie z “Besser Lackieren!”
nr 21/2011, str. 9
www.lactec.com
Komentarze (0)