4. nie zostało sklasyfikowane jako przedsięwzięcie mogące znacząco pogorszyć stan środowiska w rozumieniu art. 59 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 nr 199, poz. 1227).
Istotnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie projektu jest wspomniana powyżej tzw. deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000. To utworzona na podstawie dyrektywy Rady nr 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory tzw. dyrektywa siedliskowa, spójna europejska sieć ekologiczna specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Organem monitorującym obszary Natura 2000 jest regionalny dyrektor ochrony środowiska (RDOŚ), dawniej wojewódzki konserwator przyrody.
Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia, innego niż mogące znacząco oddziaływać na środowisko (tj. z grupy I lub II), które nie jest bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynika z tej ochrony, organ wydający decyzję zezwalającą na realizację tego przedsięwzięcia jest obowiązany do rozważenia przed jej wydaniem, czy planowane przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Są to tzw. przedsięwzięcia z III grupy. Przez ocenę oddziaływania przedsięwzięcia z grupy III na obszar Natura 2000 rozumie się OOŚ ograniczoną do badania oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.
Mając powyższe na uwadze, beneficjenci ubiegający się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych muszą ze szczególną uwagą prześledzić wytyczne, co pozwoli uniknąć wspomnianych dotkliwych konsekwencji.
Sebastian Szota
Komentarze (0)