Utylizacja wody i zanieczyszczeń w galwanizerniach
Proces galwanizacji różnych elementów wymaga, jak wiadomo, dużego zużycia wody, która konieczna jest, aby zagwarantować wysoką jakość mycia elementów, jak i przygotowania wanien galwanicznych. Kształt i forma detali przeznaczonych do obróbki, użycie bębnów zamiast ramek, częstotliwość cykli obróbki to cechy determinujące wybór rozwiązań w zakresie technologii kąpieli i płukania.
A zatem:
- płukanie strumieniem wody, podobnie jak rozcieńczona kąpiel, uniemożliwiają zarówno ponowne użycie wody, jak również jej odprowadzenie bez utylizacji;
- kąpiel powoduje stopniowe zanieczyszczenie wody, tak więc konieczna jest ciągła konserwacja i okresowe usuwanie wody, a następnie likwidacja odpadów lub utylizacja osadów mocno zanieczyszczonych i wieloskładnikowych.
- zapewnienie odpowiedniej jakości płukania przy jak najmniejszym zużyciu wody, ograniczając maksymalnie tworzenie się ścieków;
- ograniczenie zużycia cieczy porywanej, aby zmniejszyć zanieczyszczenie wody i w konsekwencji częstotliwość jej usuwania i utylizacji;
- zagwarantowanie ochrony środowiska i jego zasobów przy maksymalnym ograniczeniu tworzenia się ścieków, dążąc do osiągnięcia "zerowego poziomu ścieków";
- wybranie technologii z najlepszym stosunkiem kosztów do korzyści i przygotowanie zgodnie z nią automatycznej linii łatwej w obsłudze.
Przykład
Jeden z klientów zajmujący się produkcją akcesoriów meblowych, takich jak zawiasy i uchwyty, zarówno ze stali, jak i ze znalu, zlecił nam opracowanie rozwiązania dla utylizacji wody z wydziału galwanizacji.
Chodziło o dwie linie z bębnami, ze zbiornikami o różnych pojemnościach, przeznaczonymi do niklowania po miedziowaniu alkalicznym.
Na podstawie analizy pracy linii oraz informacji dostarczonych przez klienta na temat: konformacji detali, wymiarów i perforacji bębnów, częstotliwości obróbek, saturacji wanien i częstotliwości ich opróżniania, opracowaliśmy następujący podział przepływów:
L/OH-CN - kąpiele alkaliczno-cyjanowe
L/H-Cr - kąpiele w kwasie chromowym
L/R - - płukanie w obiegu zamkniętym wodą zdemineralizowaną
Komentarze (0)