FLOKULACJA
Wody zneutralizowane przepływają, za pomocą pompy i pod kontrolą sondy poziomu, do wanny o pojemności 2,5 m3, w której podczas powolnego mieszania, mikropłatki wchodzą w kontakt z roztworem polielektrolitu, dzięki któremu pęcznieją ułatwiając osadzanie.
DEKANTACJA
Po zapełnieniu zbiornika flokulacji wody przepływają do separatora wyposażonego w wiązki płytek, co stanowi, w porównaniu do innych typów separatorów, ogromną oszczędność przestrzeni. W nim błoto oddziela się od roztworu macierzystego, opadając i gęstniejąc na dnie. Korzystając z regulatora czasowego, przechodzi się do odwadniania i magazynowania szlamu wykorzystując zagęszczacz, w celu ułatwienia odwodnienia i obróbki w prasie filtracyjnej.
FILTRACJA KOŃCOWA
Roztwory macierzyste, rozdzielone w procesie dekantacji, przepływają do wanny, w której odbywa się odzyskiwanie, a z niej z kolei, za pomocą pompy i pod kontrolą sondy poziomu i ciśnienia, przepływają do segmentu filtracji przy pomocy piasku i węgla.
Ścieki przepływają do wanny o pojemności 3,5 m3, w której podczas mieszania i kontrolując pH, jest dozowany HCl, aby zoptymalizować warunki wymiany na selektywnych żywicach.
ŻYWICE SELEKTYWNE FINALI
Jony metali ciężkich, jeszcze ewentualnie obecne w ilościach przekraczających dopuszczalne limity, zostaną zatrzymane przez żywice selektywne na dwóch stanowiskach stanowiących wyposażenie seryjne. Po nasyceniu nastąpi ich regeneracja przy użyciu roztworów NaOH i HCl. Regeneracja automatyczna, na dwóch stanowiskach zamiennie, zagwarantuje ciągłość procesu. Popłuczyny przepływają do miejsca magazynowania C/H-Cr.
ODPROWADZANIE WODY
Wody przepływają do odpływu. Część z nich zostanie ponownie wykorzystana do wytwarzania mleka wapiennego i roztworu polielektrolitu, a także jako składnik płukania po dotrawianiu i odtłuszczaniu, co stanowi znaczna oszczędność w zarządzaniu zasobami.
Hydro Polska Sp. z o.o.
Komentarze (0)