- Oszczędność energii, izolacyjność cieplna
Obiekty budowlane i ich instalacje grzewcze, chłodzące, oświetleniowe i wentylacyjne muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby utrzymać na niskim poziomie ilość energii wymaganej do ich użytkowania, przy uwzględnieniu potrzeb zajmujących je osób i miejscowych warunków klimatycznych. Obiekty budowlane muszą być również energooszczędne i zużywać jak najmniej energii podczas ich budowy i rozbiórki.
- Zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych
Obiekty budowlane muszą być zaprojektowane, wykonane i rozebrane w taki sposób, aby wykorzystanie zasobów naturalnych było zrównoważone i zapewniało w szczególności:
- ponowne wykorzystanie lub recykling obiektów budowlanych oraz wchodzących w ich skład materiałów i części po rozbiórce;
- wykorzystanie w obiektach budowlanych przyjaznych środowisku surowców i materiałów wtórnych.
Zasadnicze charakterystyki
Zasadnicze charakterystyki oznaczają te cechy wyrobu budowlanego, które odnoszą się do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych. Zgodnie z rozporządzeniem 305/2011, Komisja Europejska określa za pomocą aktów delegowanych zasadnicze charakterystyki lub wartości progowe dla określonych rodzin wyrobów budowlanych, w odniesieniu do których producent deklaruje właściwości użytkowe wyrobu w chwili jego wprowadzenia do obrotu. Zasadnicze charakterystyki wyrobów budowlanych, w odniesieniu do wymagań podstawowych, określone są w normach zharmonizowanych oraz w Europejskim Dokumencie Oceny dla tych wyrobów, które nie są objęte zakresem żadnej istniejącej normy zharmonizowanej. Procedura przyjmowania Europejskiego Dokumentu Oceny podana jest w zał. II do rozporządzenia. Europejski Dokument Oceny oraz normy zharmonizowane określają metody i kryteria oceny właściwości użytkowych wyrobów budowlanych w odniesieniu do ich zasadniczych charakterystyk.
Właściwości użytkowe
Właściwości użytkowe wyrobu budowlanego odnoszą się do odpowiednich zasadniczych ich charakterystyk, wyrażone jako poziom, klasa lub w sposób opisowy. "Poziom" wyrażany jest jako wartość liczbowa, "klasa" określana jest jako zakres ograniczony wartością minimalną i maksymalną.
Klasy właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk wyrobów budowlanych mogą być ustanowione:
- przez komisję po przyjęciu aktu delegowania zgodnie z art. 60 rozporządzenia 305/2011;
- europejskie organy normalizacyjne w normach zharmonizowanych na podstawie zmienionego mandatu;
Komentarze (0)