Trwałość jest pojęciem dość często mylonym z gwarancją i tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Jest to okres w jakim produkt, w określonych warunkach, powinien zachować sprawność do remontu lub zakończenia eksploatacji. W przypadku powłok ochronnych możemy powiedzieć, np. że system epoksydowo-poliuretanowy o łącznej grubości 200 µm, w środowisku C3, ma trwałość co najmniej 15 lat. Nie oznacza to, że farby przez cały ten okres zachowają połysk, czy też nie pojawią się pierwsze oznaki korozji, nawet nie oznacza to, że jakiś konkretny system nie będzie wymagał wcześniejszej naprawy. Oznacza jedynie, że większość takich systemów wytrzymuje w określonych warunkach co najmniej 15 lat. Producenci farb udzielają gwarancji na ogół na 1/3 okresu trwałości, stawiając jednocześnie cały szereg warunków, od których zależy udzielenie gwarancji. Na ogół są to:
- zakres temperatur i wilgotności w jakich można nakładać powłoki;
- odstępy czasu do nakładania kolejnych warstw;
- zakres temperatur i wilgotności w jakich należy suszyć i utwardzać powłoki;
- i wiele innych.
Żeby uzyskać gwarancję producenta farb, trzeba z reguły wykonać tzw. powierzchnie referencyjne pod jego nadzorem. W tym celu wyznacza się i oznakowuje fragmenty konstrukcji, których ilość i wielkość zależna jest od całości powierzchni objętej gwarancją (tab. 1).
Powierzchnie referencyjne są testerem z jednej strony zastosowanych wyrobów, z drugiej wykonawcy. Jeżeli na całości konstrukcji, w tym na powierzchniach referencyjnych, w okresie objętym gwarancją, ujawnią się jakieś wady, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zastosowano źle dobraną farbę lub miała ona jakieś wady jakościowe. Nie jest to jednak pewnik, przyczyny uszkodzeń mogą być też inne, np. zmiana warunków eksploatacji obiektu lub jakaś awaria. Jeżeli jednak wady wystąpią na całości lub części konstrukcji, ale nie na powierzchniach referencyjnych, to najprawdopodobniej ich przyczyną było nierzetelne wykonawstwo.
- wyznaczenie powierzchni referencyjnych;
- warunki wykonywania prac;
- brzegowe warunki eksploatacji konstrukcji, przekroczenie których może skutkować odstąpieniem od gwarancji;
- warunki odbiorów poszczególnych etapów prac;
- częstotliwość przeglądów okresowych konstrukcji;
Komentarze (1)