• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5

    - technologie ewentualnych napraw i konserwacji;

    - ewentualne obszary wyłączeń, tzn. takie miejsca konstrukcji, których ze względu na szczególne narażenia, gwarancją objąć się nie da, np. miejsca narażone na permanentne uszkodzenia mechaniczne;

    n na koniec powinno się określić parametry zabezpieczenia (powłok), których przekroczenie uprawnia do roszczeń, np. pojawienie się korozji na obszarze przekraczającym 1% powierzchni (stopień Ri3 wg normy PN-EN ISO 4628-3);

    1121lata_002.jpg

    Przyczyny uszkodzeń powłok mogą być różne, warto więc dobrze przygotować umowę gwarancyjną, uwzględniając prawa i obowiązki producentów farb, inwestorów i wykonawców.


    Umowa gwarancyjna powinna też, w miarę możliwości, precyzować sposób postępowania w przypadku powstania najbardziej prawdopodobnych uszkodzeń. Oto kilka przykładów takich zapisów:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1. Lokalne uszkodzenia mechaniczne będą usuwane przez wykonawcę na koszt zamawiającego w ciągu 14 dni od zakończenia rocznego przeglądu konstrukcji. Termin ten może ulec wydłużeniu, jeżeli warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie prac malarskich. Koszt prac naprawczych nie może przekroczyć kwoty …… za 1 m2 naprawianej powierzchni.

    2. W przypadku wystąpienia, w okresie objętym gwarancją, lokalnych uszkodzeń przekraczających stopień Ri3 dopuszcza się naprawę tych miejsc poprzez mechaniczne oczyszczenie ognisk korozji, naniesienie w tych miejscach mastyki epoksydowej oraz schropowacenie i przemalowanie całości lub fragmentu naprawianej płaszczyzny poliuretanową farbą nawierzchniową. W przypadku jeżeli powierzchnia naprawiana przekroczy 25% powierzchni konstrukcji, wykonawca jest zobowiązany do przemalowania jej w całości na swój koszt.

    Umieszczenie takich zapisów pozwala na polubowne załatwienie ewentualnych roszczeń i uniknięcie długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego.


    Opisane powyżej trójstronne umowy zabezpieczające prawa i interesy każdej ze stron są najlepszym rozwiązaniem. Niestety, na naszym rynku istnieje dyktat inwestora. W materiałach przetargowych przygotowane są wzory umów, które wykonawca albo musi zaakceptować, albo może do przetargu nie przystępować. W tych umowach z reguły gwarancja jest jednozdaniowa i w zależności od wersji brzmi mniej więcej tak:

    Na wykonane prace wykonawca udziela 3-letniej gwarancji.

    lub

    Na wykonane powłoki malarskie wykonawca udziela 3-letniej gwarancji.

    lub

    Powłoki malarskie objęte są 3-letnią gwarancją.


    Co te zapisy oznaczają? Na pewno kłopoty w przypadku roszczeń i dużą szansę na długotrwały spór sądowy. Nie wiadomo co tak naprawdę jest objęte gwarancją, czy same roboty, czy powłoki malarskie, czy skuteczne zabezpieczenie lub walory estetyczne. W Kodeksie cywilnym art. 578 brzmi: „jeżeli w gwarancji inaczej nie zastrzeżono, odpowiedzialność z tytułu gwarancji obejmuje tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy”. Jak to zinterpretuje sąd, trudno powiedzieć.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ masters 1 ponad rok temu A jeśli chodzi o umowę kupna-sprzedaży auta, to co powinna zawierać? Jakie dane? Czy to wystarczy - https://motocontroler.com/umow... Coś ponadto jest istotne? Zależy mi na tym, aby to było dopracowane i zawierało wszystkie istotne zapisy.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji