• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 5


    Kolejne możliwości „doprecyzowania” gwarancji daje moment przekazywania prac. Wykonawca powinien starać się włączyć do protokołu zdawczo-odbiorczego możliwie dokładny opis przekazywanej pracy, a w szczególności:

    - zaznaczyć, że przekazywane powłoki malarskie są wykonane poprawnie i nie mają widocznych wad i uszkodzeń mechanicznych;

    - opisać miejsca, które mogą być uszkodzone, o ile nie wprowadzi się innych rozwiązań, np. odprowadzenie wody z tzw. pułapek wodnych;

    - wprowadzić zapis o konieczności dokonywania okresowych przeglądów powłok malarskich;

    - podać zalecenia dotyczące ewentualnego czyszczenia i konserwacji powłok.

    Dobrze jest taki protokół zaopatrzyć w dokumentację fotograficzną. Taki dokument da wykonawcy możliwość obrony przed ewentualnymi roszczeniami wynikającymi z późniejszych uszkodzeń mechanicznych i/lub niewłaściwej eksploatacji i konserwacji powłok malarskich.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dość często inwestorzy posługują się własnymi formularzami protokołów zdawczo-odbiorczych, w których nie ma miejsca na obszerne opisy, w takim przypadku warto zawczasu przygotować „Instrukcję postępowania z powłokami antykorozyjnymi” w której powinien znaleźć się opis stanu powłok, w chwili przekazania oraz wszystko to, czego nie udało się umieścić w protokole. Natomiast w protokole należy umieścić zapis, że w ramach zakończenia prac przekazano inwestorowi instrukcję postępowania z powłokami malarskimi. W takim przypadku niestosowanie się przez inwestora lub użytkownika obiektu do przekazanej instrukcji będzie znaczącym argumentem do odstąpienia lub ograniczenia gwarancji.


    Dobrze przygotowana umowa gwarancyjna, uwzględniająca prawa i obowiązki producentów farb, inwestorów i wykonawców jest doskonałym narzędziem umożliwiającym uzyskanie odpowiedniej jakości zabezpieczeń antykorozyjnych. Niniejszy artykuł miał na celu uzmysłowienie czytelnikowi jakie zagrożenia mogą powstać przy podpisywaniu umów, w których sprawy gwarancji potraktowano po macoszemu. Na zakończenie warto przypomnieć, że umowa cywilnoprawna powinna zabezpieczać interesy jej sygnatariuszy i żeby uniknąć ewentualnych niespodzianek i nie narazić się na wysokie odszkodowania, zawsze najlepiej jej treść skonsultować z prawnikiem.


    Michał Jaczewski

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ masters 1 ponad rok temu A jeśli chodzi o umowę kupna-sprzedaży auta, to co powinna zawierać? Jakie dane? Czy to wystarczy - https://motocontroler.com/umow... Coś ponadto jest istotne? Zależy mi na tym, aby to było dopracowane i zawierało wszystkie istotne zapisy.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji