Transport karoserii przez lakiernię bez przenośników typu „skid“ zapewnia oszczędność energii i zwiększa elastyczność podczas malowania, ponieważ prędkość transportu można regulować w zależności od etapu procesu. Fot. Eisenmann
Bardziej efektywna technika aplikacji
Celem aplikacji są metody umożliwiające powlekanie bez lub ze znacznie zmniejszonym występowaniem mgły lakierniczej. Dopóki rozwiązania te nie zostaną zrealizowane, wysoki stopień efektywności nanoszenia farby ma najwyższy priorytet. Firmy wykorzystują różne optymalizacje, takie jak modyfikacja jednostek kierujących powietrzem i dzwonkami rozpylaczy, a także regulacja strumienia natryskowego. Ze względu na swoją elastyczność rozpylacze do farb na bazie wody mogą być stosowane zarówno do malowania różnych części z tworzywa sztucznego, jak i do stref łączonych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Ich kompaktowe wymiary zapewniają dobry dostęp nawet do obszarów o nietypowych kształtach. Ponadto nowe rozpylacze charakteryzują się solidną techniką wysokiego napięcia i niskim poziomem zabrudzenia, dzięki czemu zmniejsza się wysiłek związany z ich czyszczeniem. Podczas czyszczenia systemów aplikacji farby nowa technologia płukania bez występowania LZO wspomaga szybką zmianę kolorów i systemów farb, zwiększając w ten sposób elastyczność i wydajność procesu malowania. W separacji mgły lakierniczej trend wyraźnie zmierza w stronę separacji suchej. Powietrze w kabinie może być zatem w dużym stopniu prowadzone w obiegu. Ponadto nie ma potrzeby usuwania wilgoci z powietrza, jak to się ma w przypadku separacji mokrej, a niezbędna do tego energia zostaje zaoszczędzona.
Innowacyjna technologia suszenia
Znaczne oszczędności w zakresie energii i przestrzeni w malowaniu karoserii umożliwiają także nowe suszarki. Na przykład zastosowano piec, w którym palniki i wentylatory są zintegrowane z bocznymi ścianami tunelu suszarki, co nie tylko czyni go bardziej kompaktowym i pozwala zaoszczędzić przestrzeń, ale także zmniejsza straty przepływu powietrza. Za pomocą dysz obrotowych można optymalnie dostosować temperaturę i przepływ powietrza do różnych typów i obszarów karoserii. W rezultacie można zapewnić, że na przykład w pojazdach elektrycznych grubszy materiał w obszarze progu jest ogrzewany tak samo dobrze, jak obszary, w których instalowane są części z materiału o bardzo małej grubości. Inną cechą nowej suszarki jest jej praca zależna od obciążenia, co również przyczynia się do zauważalnego obniżenia kosztów eksploatacji.
Komentarze (1)