• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    1) Na części do zastosowań zewnętrznych w normalnych warunkach, po procesie chemicznego odtłuszczania i fosforanowania a także dwustopniowego płukania wodą demineralizowaną nakładana jest jedna warstwa strukturalnej farby poliestrowej odpornej na działanie warunków atmosferycznych Alesta® IP Series, IE 0501.

    2) Części, które muszą spełniać najwyższe wymagania w zakresie ochrony antykorozyjnej (klasa C5) po procesie obróbki wstępnej są pokrywane podkładem epoksydowym Alesta® E, seria EE 7002. Następnie pierwsza warstwa kryta jest strukturalną farbą poliestrową Alesta® IP.

    Obie struktury warstw przetestowano pod kątem obowiązujących przepisów. Okazało się, że powłoka dwuwarstwowa nawet po 2160 godzinach natryskiwania słoną wodą nie wykazała oznak korozji podpowierzchniowej.

    1016zwp_002.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dwuwarstwowa budowa powłoki składającej się z proszkowej farby epoksydowej jako podkładu oraz strukturalnej farby proszkowej na bazie poliestrów spełnia najwyższe wymagania ochrony antykorozyjnej. Żródło: Rippert


    Czterokrotnie większa wydajność przy niższych kosztach

    Dzięki lakierni proszkowej eksploatowanej w Elbag od połowy 2009 r., oprócz wyższej jakości i poprawy działania systemu na środowisko, znacznie zwiększono zdolności produkcyjne. Czas przebiegu procesu technologicznego (od momentu zawieszenia detalu do jego odbioru) potrzebnego do nałożenia powłoki jedno- lub dwuwarstwowej wynosi odpowiednio 51 lub 78 minut. W porównaniu do malowania ciekłego, odbywającego się w granicach od 210 do 300 minut, oznacza to czterokrotny wzrost wydajności przy zaangażowaniu takiej samej liczby personelu. Również pod względem finansowym system lakierowania proszkowego jest opłacalny dla Elbag. Dzięki niemu firma uzyskuje znaczne oszczędności. Do ekonomicznego sukcesu przyczyniają się także system odzysku ciepła, efektywne energetycznie napędy a także regulowany za pomocą falownika system odpylania kabiny lakierowania proszkowego.


    Dopasowanie własności lakierowania ciekłego

    W Elbag blisko 80 procent części jest powlekanych proszkowo, pozostałe części są w dalszym ciągu malowane farbami ciekłymi. Wynika to ze specyficznych wymagań klienta, takich jak np. stosowanie farb wodnych lub powłok trójwarstwowych. Podobnie jest z elementami obudów, które ze względu na swoje wymiary nie mogą być powlekane w malarani proszkowej zaprojektowanej do części o maksymalnych wymiarach 3000 × 1200 × 2000 mm (długośćxszerokośćxwysokość). W takich przypadkach to system malowania farbami ciekłymi PercoTop® firmy DuPont CoatingSolutions dba o zgodność optycznych i technicznych właściwości detali malowanych proszkowo oraz tych malowanych na mokro.


    Doris Schulz


    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...