Nowa generacja ręcznych pistoletów elektrostatycznych Graco ProXp?
Nakładanie powłok przy wykorzystaniu technologii elektrostatycznej to obecnie najbardziej efektywna metoda malowania natryskowego farbami mokrymi. Natrysk elektrostatyczny występuje zarówno w wersji pneumatycznej (niskociśnieniowej) oraz hydrodynamicznej w osłonie powietrza (wysokociśnieniowej).
W zależności od dużej ilości czynników, takich jak: rodzaj zastosowanej farby, konstrukcja pistoletu i całego układu, wielkość napięcia prądu, prawidłowość uziemienia elementu oraz jego odległość od pistoletu, można uzyskać wzrost efektywności transferu od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do metod tradycyjnych. Dzięki powyższym cechom znajduje on szczególne zastosowanie przy malowaniu elementów trudnych do malowania, takich jak: ażury, kształtowniki, konstrukcje rurowe, czy elementy będące połączeniem wcześniej wymienionych.
ProXp™ został niezwykle starannie zaprojektowany, a następnie przetestowany we współpracy z kluczowymi producentami farb oraz głównymi odbiorcami w takich branżach, jak: lotnictwo, motoryzacja i transport lądowy, przemysł meblarski itp. W efekcie firmie Graco w nowym modelu udało się połączyć pozornie sprzeczne cele. Generalnie jest on krótszy o jeden cal (25,4 mm) i o 15% lżejszy od poprzednika, lecz cechuje się lepszymi parametrami natrysku oraz większą efektywnością pracy. Oprócz tego, wprowadzono do oferty nowe modele, które nie miały swoich odpowiedników w linii ProXs™. Cała linia obejmuje modele do natrysku niskociśnieniowego materiałów konwencjonalnych, farb o wysokiej przewodności, a także powłok na bazie wody. Modele wysokociśnieniowe służą do nakładania materiałów konwencjonalnych oraz na bazie wody.
Nowy model wykorzystuje sprawdzoną już od wielu lat technologię ze zintegrowanym źródłem zasilania. Wewnątrz pistoletu znajduje się alternator napędzany sprężonym powietrzem z sieci, który generuje prąd o napięciu 12 V, transformowany następnie poprzez kaskadę do wartości 40, 60 lub 85 kV w zależności od modelu. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego źródła generowania prądu pistolet cechuje się wspaniałą ergonomią. Nie ma konieczności stosowania źródeł zewnętrznych, a tym samym nie ma przewodu elektrycznego ani skrzynki kontrolnej do ustalania parametrów pracy. Wszelkie zmiany parametrów ustalane są na pistolecie, bez konieczności opuszczania stanowiska roboczego. Doskonale poprawia to efektywność pracy, redukując przestoje i podwyższając jakość. Najbardziej zaawansowany model wyposażony jest w inteligentny wyświetlacz, który nie tylko podaje parametry, takie jak: napięcie i natężenie prądu oraz częstotliwość pracy alternatora, ale również daje możliwość narzucenia szeregu programów.
Komentarze (0)