• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(56)/2008

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Na szkoleniu o problemach z emisją Lotnych Związków Organicznych do atmosfery

    Ograniczenie emisji LZO w lakierniach przemysłowych – to był temat seminarium szkoleniowego, jakie odbyło się 9 października w Ciechocinku. Organizator, Mankiewicz Gebr. & Co Hamburg, zadbał o to, aby spotkanie owocowało w praktyczne rozwiązania pojawiających się w dzisiejszych czasach problemów w lakierniach ciekłych.

    Tematy wykładów: redukcja LZO w świetle rozwiązań europejskich, w oparciu o rozporzadzenie ministra środowiska plus rozwiązania praktyczne, alternatywne rozwiązania problemu LZO: lakiery proszkowe, systemy wodorozcienczalne, 2-warstwowe systemy high-solid i inne spotkały się z uznaniem słuchaczy. Dieter Worbs, przedstawiciel firmy Mankiewicz w Niemczach krótko wprowadził uczestników w tematykę spotkania. - Ogólnoświatowa myśl o ochronie środowiska dotyczy nas wszystkich – mówił. - Emisja rozpuszczalników do atmosfery jest jedną z przyczyn powstawania dziury ozonowej i niszczenia atmosfery. Generalnym założeniem Unii Europejskiej jest właśnie zredukowanie tej emisji. Do tego celu służy m.in. dyrektywa VOC, znana w Polsce jako LZO (Lotne Związki Organiczne). Obowiązuje ona we wszystkich krajach członkowskich UE i narzuca pewne minimalne wartości, które muszą być dotrzymane. Każdy kraj może jednak zaostrzyć te normy, które Unia narzuciła jako „zerowe”. Na przykład Polska ma dużo ostrzejsze wymagania niż Francja.

    634dsc07037_ok.jpg

    Seminarium poświęcone było emisji LZO do atmosfery.

    - W czasie przygotowań do seminarium zaobserwowaliśmy spore zainteresowanie ze strony przedsiębiorców prowadzących duże lakiernie lub malujących duże obiekty we własnych malarniach – podsumowuje szkolenie Szymon Szumiło, przedstawiciel firmy Mankiewicz. - To zrozumiałe, bo tam emisje są największe, ale problemy z emisją LZO do atmosfery występują też w lakierniach o mniejszych przepustowościach. Użytkownicy takich instalacji mają nieco większe pole manewru, ponieważ skala problemu jest mniejsza i coraz częściej zwracają się do nas z prośbą o pomoc. Przy umiejętnym operowaniu technologiami dostępnymi na rynku można zażegnać ryzyko przekroczenia dopuszczalnych poziomów emisji, uzyskują jednocześnie efekt ekonomiczny w postaci skrócenia procesu technologicznego, czy zmniejszenia kosztu wymalowania 1 mkw. powierzchni. Wymaga to jednak chęci i dobrej współpracy na linii użytkownik – dostawca farb – dostawca sprzętu.

    634dsc07054_ok.jpg

    Uczestnicy szkolenia chętnie wymieniali się swoimi doświadczeniami.

    Julian Ciesielski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...