• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Skomplikowana instalacja o prostej obsłudze

    Nową kabinę lakierniczą SuperCube firmy WAGNER zamontowano w firmie Stelweld. Specjaliści Wagnera dobrali kabinę, która spełniała wszystkie postawione przez klienta kryteria.

    Firma Stelweld, a ściślej mówiąc jej właściciel Bogusław Stelczyk, postawił na wstępie bardzo ostre kryteria wyboru, jeżeli chodzi o dostawcę systemu lakierniczego – mówi Sebastian Wilczek z firmy WAGNER Service. - Przy stosunkowo dużej prędkości przenośnika (do 3,5 m/min) oraz niesłychanej zmienności w zakresie lakierowanych produktów - od drobnych łączników metalowych po potężne łyżki koparek, od elementów stelażowych po wielkogabarytowe felgi do ciągników. Cały niezwykle szeroki zakres produkcji musiał być sprawnie i przy zachowaniu wysokich parametrów jakościowych polakierowany w jednej tylko kabinie.

    573231.jpg

    W przypadku firmy Stelweld ilość zmian kolorów w ciągu jednej zmiany wynosi czasami nawet 20 razy.

    Drugim, i chyba decydującym o powodzeniu całej inwestycji, warunkiem była możliwość bardzo szybkiej zmiany kolorów. - Gdy mówimy o szybkiej zmianie kolorów, większość z nas, znając trudności związane z tym procesem, bierze pod uwagę czas ok. 10–20 min uznając ten czas za naprawdę dobry – dodaje Sebastian Wilczek. W przypadku firmy Stelweld nie było to wystarczające, gdyż ilość zmian kolorów w ciągu jednej zmiany wynosi czasami nawet 20 razy, a malując dla takich firm jak Volvo, Toyota czy Scania poziom dopuszczalnych wtrąceń jest krytycznie niski. Mając na uwadze powyższe założenia firma Wagner zaproponowała plastikową kabinę do szybkiej zmiany kolorów SuperCube. Wyposażona została ona w 2 manipulatory z 12 pistoletami automatycznymi oraz aby ułatwić domalowanie skomplikowanych detali dodatkowo zainstalowano 4 pistolety stacjonarne. Ponadto 2 platformy na domalowanie pozwalają lakiernikom na dokładną kontrolę procesu lakierowania oraz dokonywanie ewentualnych poprawek pistoletami ręcznymi. Taka konfiguracja pozwoliła na osiągnięcie dużej prędkości 3,5 m/min przy zachowaniu wysokich standardów powłoki lakierniczej i wyeliminowaniu problemów z niedomalowaniami.

    573329.jpg

    Sterowanie zostało oparte o jednostkę ProfiTech, która poprzez ekran dotykowy PLC zarządza tą dosyć skomplikowaną instalacją.

    Chciałem zwrócić uwagę na fakt, iż 18 pistoletów proszkowych pracuje w kabinie o wewnętrznej długości tylko 2,5 m – podkreśla Sebastian Wilczek. - Dzięki tak małym gabarytom kabiny możliwe było optymalne skrócenie czasu jej czyszczenia. Jeżeli chodzi o sterowanie, to zostało ono oparte o jednostkę ProfiTech, która poprzez ekran dotykowy PLC zarządza tą dosyć skomplikowaną instalacją: pistoletami automatycznymi, pistoletami stacjonarnymi, praca kabiny i cyklonu. Dodatkowo otwarta forma sterowania pozwala użytkownikowi zapisywać własne programy lakiernicze dla poszczególnych detali. W firmie Stelweld zastosowano także system rozpoznania detali, który w czasie rzeczywistym dostosowuje pracę pistoletów proszkowych oraz manipulatora do malowanych w danym momencie detali. Sukces w tak skomplikowanych instalacjach zależy w dużej mierze od odpowiedniego opracowania inwestycji na etapie projektowym. Poświęcenie czasu i zaangażowanie obu stron w projekt jest istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczny sukces, czego dobrym przykładem jest właśnie firma Stelweld.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...