Dokładnie 15 lat temu, w roku 2005, w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu rozpoczęła swe działanie pierwsza klasa pod patronatem Volkswagen Poznań. Przez lata współpraca systematycznie się poszerzała, a klasy pod patronatem spółki nie tylko w Swarzędzu, ale również we Wrześni, opuściło od tego momentu prawie 580 specjalistów – mechaników, mechatroników, elektromechaników i odlewników – z których niemal 88 procent znalazło później zatrudnienie w fabrykach Volkswagen Poznań.
„Po 10 latach funkcjonowania fabryki Volkswagena w Poznaniu, zarząd zaczął zastanawiać się, jak zapewnić stały dopływ dobrze wykwalifikowanej kadry. Rozpoczął się proces przygotowywania projektu przy wsparciu doświadczonych kolegów z zakładu w Hanowerze. W przygotowaniach aktywny udział brał m.in. Starosta Poznański, Jan Grabkowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, Przemysław Jankiewicz” – wspomina Jolanta Musielak, Członek Zarządu Volkswagen Poznań ds. Personalnych i Organizacji. „W roku 2005 rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie uruchomiono 20-osobową klasę w zawodzie montera mechatronika – dzisiaj mechatronika. Poza szkołą, naszym partnerem było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, wtedy funkcjonujące pod nazwą Powiatowego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, które przez wiele lat, do momentu uruchomienia warsztatów praktycznych w naszej partnerskiej szkole w Swarzędzu, wspierało proces i prowadziło zajęcia praktyczne dla naszych uczniów przygotowując ich zarówno do egzaminów polskich, jak i niemieckich. Zaczynaliśmy z 20 osobową klasą, dzisiaj mamy blisko 150 uczniów w czterech zawodach .”
Współpraca przez lata rozwijała się prężnie. Na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu rozpoczynały co roku działanie kolejne klasy, kształcące w takich zawodach jak: mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych (dzisiaj: automatyk) oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych. W roku 2014, na terenie Odlewni Volkswagen Poznań powołano dodatkowo Szkołę Odlewników – pierwszy tego typu warsztat dedykowany tylko i wyłącznie uczniom. Dziś naukę w zawodzie mechatronika połączono z nauką automatyka. Powołano klasę automatyków, zaś program nauczania został rozszerzony o zakres mechaniczny. Wszystko po to, aby absolwenci mieli kompetencje jakich potrzebuje dzisiejsza produkcja i wyzwania związane z Przemysłem 4.0 oraz produkcją samochodów nowej generacji.Również w roku 2014 Volkswagen Poznań we współpracy ze Starostą Wrzesińskim, Dionizym Jaśniewiczem, Dyrektorem Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, Bogdanem Nowakiem, Dyrektorem Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, Markiem Dybą oraz firmą Gestamp Polska, zaczął przygotowania do uruchomienia projektu kształcenia kadr we Wrześni. Ruszył on w roku 2016 w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.
Komentarze (0)