Przez 15 lat klasy pod patronatem Volkswagen Poznań ukończyło 576 dziewcząt i chłopców. 505 z nich, czyli niemal 88 procent znalazło zatrudnienie w zakładach spółki. Tylko w roku 2020 było to 51 absolwentów, z których 44 zostało przyjętych do pracy w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu. Projekty i cały proces kształcenia kadr cały czas się rozwija. W ostatnich 5 latach, średnio rocznie spółka wydaje na niego 2 mln złotych. Najlepsi absolwenci rozwijają się z powodzeniem zarówno w Polsce - kształcąc się dalej i pnąc po szczeblach kariery zawodowej - ale także za granicą, dzięki dedykowanym tylko im programom rozwojowym, takim jak „Wanderjahre” (w wolnym tłumaczeniu: „Wędrowiec”), polegającym na rocznej pracy w zagranicznym zakładzie koncernu.
Wypowiedzi osób zaangażowanych w rozwój programu:
Jan Grabkowski, Starosta Poznański: „Kilkanaście lat temu mało kto tak odważnie patrzył na rozwijanie kształcenia branżowego. Dziś już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. W czasach kiedy brakuje fachowców, my tych specjalistów mamy, bo ich uczymy na najwyższym poziomie. Nie będę ukrywał, że początki były trudne, gdyż musieliśmy walczyć ze stereotypami dotyczącymi edukacji zawodowej. Odpowiadając na potrzeby rynku pracy stworzyliśmy model nauczania, którego podstawę stanowi rozwój szkolnictwa zawodowego. Nie chcieliśmy produkować bezrobotnych absolwentów. Lubię powtarzać, że problemy trzeba zamienić na wyzwania. Dlatego podjęliśmy stałą współpracę z pracodawcami, umożliwiając uczniom zdobycie pożądanych umiejętności, a firmom pozyskanie potencjalnych pracowników.”
Przemysław Jankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu: „Rozpoczęcie współpracy z firmą VW Poznań to przełomowa data w historii szkoły. W tym czasie szkoła osiągnęła najwyższe standardy nauczania, uzyskała dostęp do najwyższych technologii oraz nowoczesnej metodyki nauczania w szkolnictwie zawodowym. Jednak największymi beneficjentami tego projektu są uczniowie. Nie tylko są wyposażeni w wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii, ale też zyskali wiele kompetencji społecznych i konceptualnych dzięki pracy w światowym koncernie, wyjazdach na staże, uczestnictwem w wielu różnorodnych projektach tak zawodowych jak i społecznych. Tego się nie da przecenić.”
Dionizy Jaśniewicz, Starosta Wrzesiński: „Przed kilkoma laty, zdecydowaliśmy położyć duży nacisk na kształcenie zawodowe. Zmieniające się warunki rynku pracy stały się wyzwaniem dla kształcenia młodzieży. Dzięki otwartości na nowe rozwiązania, we współpracy z firmą Volkswagen i Zespołem Szkół Politechnicznych kształcimy dziś młodych fachowców na najwyższym poziomie wykorzystując bogate zaplecze jednego z światowych liderów branży motoryzacyjnej. Wychodząc naprzeciw potrzebie kształcenia praktycznego, stawiamy na rozwój bazy oświatowej – niedawno uruchomiliśmy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, modernizujemy Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Dokładamy wszelkich starań, aby współpraca powiatu wrzesińskiego z sektorem przedsiębiorstw w zakresie kształcenia młodych kadr odpowiadała potrzebom rynku pracy, wspólnie próbujemy patrzeć w przyszłość i czuwamy by profile kształcenia ewaluowały zgodnie ze zmieniającymi się warunkami otoczenia biznesowego. Liczę, że dalsza współpraca będzie nadal okazją do rozwoju i wymiany dobrych doświadczeń.”
Komentarze (0)