• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Nie masz gotówki na zakup urządzeń? Może leasing?

    Leasing jest nowoczesną, atrakcyjną formą finansowania inwestycji, a jego korzyściami są przede wszystkim elastyczność finansowania środków trwałych, możliwość uzyskania korzyści podatkowych (tzw. tarcza podatkowa - pozwala ona na zmniejszenie podstawy opodatkowania poprzez wliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu), a także perspektywa poprawy płynności finansowej dla przedsiębiorców (szczególnie w przypadku leasingu zwrotnego).

    Za wyborem leasingu jako formy finansowania inwestycji przemawiają uproszczone procedury operacyjne, krótki czas wydania decyzji o przyznaniu finansowania, a także mniej uciążliwe dla klienta niż w przypadku ubiegania się o kredyt zabezpieczenia transakcji. Dzięki pozyskiwaniu środków trwałych za pośrednictwem leasingu klienci mają dostęp do technologicznie najnowocześniejszego sprzętu, który może być sukcesywnie wymieniany na coraz nowszy. Polski rynek leasingu wykazuje niespotykaną dotąd dynamikę wzrostu oraz jest aktualnie jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Branża leasingowa odnotowała w 2007 roku ponad 50 proc. wzrost wartości środków trwałych oddanych w leasing w stosunku do roku 2006. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Związek Przedsiębiorstw Leasingowych wartość środków trwałych oddanych w leasing w 2007 roku była warta ca. 33 mld PLN. Zeszły rok był rekordowy w całej historii polskiego rynku leasingu, a dynamika wzrostu była znacznie wyższa od prognoz. Leasing operacyjny to najbardziej rozpowszechniona forma leasingu, w której przedmiot umowy zaliczany jest do majątku finansującego i oddany do używania i pobierania pożytków przez określony czas leasingobiorcy. Leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, zaś leasingobiorca może zaliczać w koszty uzyskania przychodu całość czynszu leasingowego (rat leasingowych). Po zakończeniu umowy jest on w praktyce nabywany przez dotychczasowego użytkownika za z góry określoną cenę - zwykle jest to wartość stanowiąca różnicę między wartością początkową przedmiotu leasingu a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Czas trwania umowy zależy od wysokości stawki amortyzacyjnej zamyka się zwykle w przedziale od 18 do 60 miesięcy.

    548332.jpg

    Dzięki leasingowi można sfinansować kupno wielu urządzeń.

    Leasing finansowy to forma leasingu, w której przedmiot umowy zaliczony jest do majątku leasingobiorcy, pozostając jednocześnie własnością spółki leasingowej. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje zatem leasingobiorca, który jednocześnie może wliczyć w koszty uzyskania przychodu część odsetkową raty leasingowej. Przedmiot leasingu zostaje przekazany klientowi na czas zbliżony do okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Po wypełnieniu wszelkich zobowiązań wynikających z umowy prawo własności przedmiotu przechodzi automatycznie na korzystającego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...