
Leasing zwrotny polega na sprzedaży finansującemu środka trwałego będącego dotychczas własnością leasingobiorcy, a następnie “wynajmowaniu” go od leasingodawcy za ustalone raty. Dzięki takiej formie leasingu klient odzyskuje fundusze zainwestowane w zakup środka trwałego, jednocześnie używając przedmiotu, który na określony czas staje się własnością firmy leasingowej. Po upływie okresu na jaki została zawarta umowa oraz wypełnieniu wszystkich zobowiązań wobec finansującego własność przedmiotu leasingu przechodzi z powrotem na leasingobiorcę. Leasing zwrotny występuje zarówno w formie leasingu finansowego, jak i operacyjnego. ?
Na podstawie rozmów sporządzana jest indywidualna oferta leasingu.
Tomasz Wilk
Deutsche Leasing Polska
W kilku krokach do inwestycji, czyli jak sfinansować środki trwałe w drodze leasingu?
1. Pierwszym krokiem jest rozmowa z doradcą ds. leasingu na temat planowanej inwestycji np. urządzeń lakierniczych – na tym etapie klient określa warunki ramowe danej transakcji, tj. czas trwania umowy, wysokość udziału własnego, walutę umowy, rodzaj rat (stałe lub sezonowe), oprocentowanie (stałe lub zmienne) i kwestię ubezpieczenia przedmiotu leasingu.2. Na podstawie przeprowadzonych rozmów i otrzymanych informacji klient otrzymuje indywidualną ofertę leasingu. Po jej akceptacji doradca kompletuje dokumenty niezbędne do dokonania oceny klienta - są to standardowo dokumenty założycielskie oraz finansowe przedsiębiorstwa, a także dokumenty dotyczące samego środka trwałego (specyfikacja techniczna, oferta cenowa lub faktura pro-forma).
3. Dział Analizy spółki leasingowej dokonuje następnie analizy otrzymanych dokumentów i określa warunki, na podstawie których może być podpisana umowa leasingowa.
4. Kolejnym krokiem jest przygotowanie oraz podpisanie z klientem umowy leasingu wybranego środka trwałego. Po obustronnym podpisaniu umowy oraz spełnieniu/ustanowieniu przez klienta ewentualnych zabezpieczeń transakcji dostawca/producent urządzenia otrzymuje od leasingodawcy (spółki leasingowej) stosowne zamówienie.5. Po otrzymaniu podpisanego zamówienia spółka leasingowa dokonuje płatności do dostawcy, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z zamówienia.
6. Dostawa przedmiotu leasingu zostaje zakończona podpisaniem przez klienta protokołu odbioru.
7. Po otrzymaniu protokołu odbioru leasingodawca wystawia fakturę na pierwszą ratę leasingową. Kolejne raty są płacone zgodnie z otrzymanym planem płatności.
8. Po zapłaceniu wszystkich rat leasingowych następuje zakończenie umowy leasingowej. Prawo własności przedmiotu przechodzi na leasingobiorcę (klienta) odpłatnie lub nieodpłatnie, w zależności od wybranej formy leasingu. W Polsce mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami tej formy finansowania: leasingiem operacyjnym, finansowym, a także zwrotnym.