• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    W sesji "Architektura, fasady, aluminium" wygłoszono referaty prezentujące: farby proszkowe nowej generacji (Gerard Przychodzeń), przemysłowe instalacje malowania farbami proszkowymi (Wojciech Chodkowski), powłoki ochronne i ochronno-dekoracyjne do zastosowań architektonicznych (Teresa Możaryn) i ocenę skuteczności proponowanych zabezpieczeń cienkościennych elementów konstrukcji usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni na podstawie wyników badań eksploatacyjnych (Łukasz Augustyński).

    Od kilku lat dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji cieszy się tematyka powłok ogniochronnych, nie zabrakło więc i w tym roku sesji poświęconej temu zagadnieniu. Michał Wójtowicz przedstawił aktualną sytuację formalnoprawną wdrożenia rozporządzenia nr 305/2011 (CPR) ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych, które weszło w życie w 2013 r.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    i pociągnęło za sobą nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych. Przedstawił również aktualny stan wdrożenia wymagań dla wprowadzenia do obrotu wyrobów do zabezpieczeń ogniochronnych. Do czerwca 2013 r. podstawą wprowadzenia wyrobów ogniochronnych na rynek UE była Europejska Aprobata Techniczna opracowana na podstawie ETAG 018.

    W Polsce wydawane są też krajowe aprobaty techniczne na zestawy malarskie do zabezpieczania ogniochronnego konstrukcji stalowych w oparciu o ZUAT opracowany w ITB w 2003 r. i znowelizowany w 2011 r.

    ZUAT oparty jest na wymaganiach ETAG nr 18 cz. 2, różni się jednak w podejściu do metod oceny i warunków stosowania. Komitet Budownictwa wystosował propozycję wydania mandatu do CEN na opracowanie normy zharmonizowanej na wyroby do zabezpieczeń konstrukcji stalowych w warunkach pożaru. Zasady projektowania i nakładania farb pęczniejących, kryteria akceptacji i rozwiązania dla newralgicznych elementów konstrukcji (połączenia, śrubowe, pręty, elementy ażurowe) omówiła w swoim wystąpieniu Iwona Gajecka. Autorka wskazała istotne parametry technologiczne, których zachowanie umożliwia uzyskanie deklarowanych przez producenta właściwości eksploatacyjnych ogniochronnych powłok pęczniejących - w założeniach ETAG 018 cz. 2 przyjęto, że wszystkie badania i metody oceny stosowane podczas testów ogniochronnych, niezbędnych do udzielenia aprobat technicznych, odpowiadają zakładanemu 10-letniemu okresowi ochrony. Piotr Skrzypczak przeanalizował wymagania dotyczące odporności ogniowej konstrukcji tuneli drogowych i kolejowych w kraju i za granicą i wykazał istniejące w dokumentach niespójności, pomimo że wszystkim zabezpieczeniom stawia się ten sam cel, niezależnie od rodzaju tunelu. Referat Andrzeja Głębowicza obejmował zagadnienia dotyczące składu powłok ogniochronnych, z podziałem na spowalniające rozprzestrzenianie płomienia, na spoiwie cementowym i pęczniejące, oraz mechanizmu ich działania w trakcie pożaru.

    Tagi: antykorozja, PSK,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...