NCS - Naturalny System Barw ma 30 lat
Skandynawski Instytut Barwy w Sztokholmie obchodził swoje 50-lecie przed 13 laty. Natomiast w tym roku, 14 maja, odbyły się tam uroczystości trzydziestolecia NCS - Naturalnego Systemu Barw. Powstawał on w okresie owych 33 lat od założenia instytutu w wyniku intensywnych badań grupy naukowców różnych dziedzin. Korzystając z kilkuwiekowego dorobku fizyków, chemików, architektów i psychologów, stworzyli oni ten unikalny międzynarodowy język przekazu informacji o barwie.
W 1979 roku rozpoczęło się rozpowszechnianie Natural Colour System w postaci wzorników wachlarzowych oraz sukcesywnie wzbogacano jego wszechstronne oprzyrządowanie. Poszerzano stopniowo liczebność 263 wzorców odcieni standardowej kolekcji NCS. Opracowano prawnoorganizacyjne podwaliny udostępniania jego know-how poprzez licencjonowanie wytwórców produktów barwiących i barwionych w światowej skali. Precyzowano zasady standaryzacji systemu w odniesieniu do obowiązujących uregulowań metrologii i laboratoryjno-pomiarowego osprzętu. Stworzono warunki jednorodnego nauczania podstaw wiedzy o barwie i o Naturalnym Systemie Barw. Założono międzynarodową sieć dystrybucyjną w postaci krajowych ośrodków barwy: NCS COLOUR CENTRES. Dziś standardowa kolekcja 1950 odcieni kolorów NCS jest znana i stosowana od Spitsbergenu po południową Afrykę oraz od Portugalii po Chiny i od Australii po Kalifornię. Dystrybutorów NCS COLOUR CENTRE brakuje tylko na Antarktydzie i w Arktyce. NCS stanowi państwową normę w krajach skandynawskich, Hiszpanii i południowej Afryce.
Przyjacielski toast. Z prawej Grete Smedal, projektantka z Norwegii, z lewej Tomas Hård, dyrektor Skandynawskiego Instytutu Barwy.
Nic też dziwnego, że w trzydziestą rocznicę NCS Skandynawski Instytut Barwy zgromadził w Sztokholmie przedstawicieli różnych środowisk z całego świata, zainteresowanych podnoszeniem poziomu jakości środowiska barwnego i wytwarzania barwnych wyrobów. Producenci powłok farbiarskich, architekci, projektanci wnętrz, wzornictwa przemysłowego oraz oblicza wizualnego wielkich korporacji mieli okazję do wymiany doświadczeń w różnych obszarach stosowania tego systemu - metajęzyka barw. Z wielu wystąpień poświęconych realizacjom projektów z zastosowaniem NCS warto szczególnie wymienić kilka. Para architektów, Astrid Klein i Mark Dytham z Tokio, gdzie prowadzą pracownię KDa, zaprezentowała niezwykle zróżnicowane doświadczenia w projektowaniu barwnego środowiska urbanistycznego oraz wnętrz i wystaw.
Fragmenty ekspozycji w holu Skandynawskiego Instytutu Barwy.
Komentarze (0)