Konferencja Atotech w Berlinie dotycząca technologii pokrywania tworzyw sztucznych
Atotech jest jednym z największych na świecie dostawców technologii dla "klasycznej" galwanotechniki (GMF) oraz elektroniki (PCB). Firma zatrudnia ponad 4000 pracowników w wielu krajach na całym świecie. Globalny koncern ma też swój oddział w Polsce.
Na zaproszenie Atotech Poland Sp. z o.o. do Berlina przybyli również przedstawiciele polskich firm zajmujących się metalizacją tworzyw sztucznych. Przemysłowa metalizacja tworzyw sztucznych znana jest od dziesięcioleci. Znajduje ona zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, sanitarnym, AGD, jubilerstwie oraz wielu innych. Głównymi zaletami stosowania plastików są ich niska waga, stosunkowo wysoka wytrzymałość mechaniczna, odporność chemiczna, możliwość produkowania detali o złożonych kształtach, niskie temperatury obróbki oraz, co w dzisiejszych czasach odgrywa niebagatelną rolę, niskie koszty.
Pierwszy dzień spotkania służył prezentacji referatów. Na wstępie uczestnicy zapoznali się ze strategią firmy Atotech związaną z ochroną środowiska i dalszym rozwojem branży, biorąc szczególnie pod uwagę ograniczenie stosowania niektórych substancji ze względu na ich szkodliwe oddziaływanie na środowisko oraz organizmy żywe. Ograniczenia te wynikają zarówno z wchodzących w życie regulacji prawnych (np. dyrektywa Reach), jak i z rosnącej świadomości ekologicznej pewnych gałęzi przemysłu lub poszczególnych firm.
W trakcie konferencji firma Atotech zaprezentowała uczestnikom swoją wizję rozwoju branży galwanotechnicznej pod kątem ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie i życie ludzi pracujących w przemyśle galwanicznym. Przedstawiono najnowsze opracowania znanego, procesu chromowania galwanicznego, opartego na chromie trójwartościowym. Pokazano nie tylko jego zalety oraz możliwości związane z uzyskiwaną ochroną antykorozyjną w połączeniu z systemem nikli wielowarstwowych (technologia dedykowana głównie przemysłowi motoryzacyjnemu), ale przede wszystkim zwrócono uwagę na zalety środowiskowe w porównaniu z powszechnie stosowanym procesem opartym na chromie sześciowartościowym. Ten ostatni znany jest bowiem jako środek rakotwórczy i mutagenny i z tego powodu znajdujący się w obszarze zainteresowania dyrektywy Reach.
Komentarze (0)