• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    9. Żółty i złoty – 1%

    10. Inne – poniżej 1%


    Zmiany na rynkach

    – Istnieją wciąż wyraźne różnice regionalne w preferencjach dotyczących kolorów, ale nie da się nie zauważyć silnych trendów globalnych – zauważyła Nancy Lockhart. – Preferencje kolorystyczne mogą zmieniać się z roku na rok ze względu na szeroki zakres czynników, włącznie z typami wprowadzanych na rynek pojazdów, mniejszymi rozmiarami pojazdów, upodobaniami konsumentów a nawet sytuacją gospodarczą. Te i inne czynniki kulturowe, społeczne i demograficzne mogą z czasem zmieniać tendencje regionalne.

    812060.jpg

    Czerwony jest wciąż jednym z ulubionych kolorów m.in. Amerykanów.


    W Ameryce Północnej najczęściej wybieranym kolorem pozostaje kolor biały (17,8% pojazdów). Tuż za nim plasuje się kolor czarny (17%) oraz srebrny (16,7%). Jednakże analiza popularności koloru czarnego na przestrzeni czasu pokazuje utrzymującą się tendencję wzrostową – o aż sześć punktów procentowych od 2005 r., podczas gdy kolor srebrny i biały straciły około dwa punkty w ciągu ostatnich pięciu lat. Chromowy niebieski i chromowy czerwony pozostają bardzo popularne na rynku północnoamerykańskim, odnotowując wzrost z 11% w 2006 r. do około 12% w tym roku. W Europie kolor czarny (27%) – wybierany najczęściej – cały czas zwiększa swoją przewagę nad szarym (19,9%), który wykazuje tendencję spadkową. Popularność koloru białego (10,2%) rośnie, lecz nadal dzieli go bardzo duży dystans od pierwszej dwójki. W tym roku byliśmy również świadkami poważnych zmian upodobań kolorystycznych w Japonii, w wyniku których zbliżyły się one do panujących na rynkach północnoamerykańskich i europejskich. Najczęściej – w 28% przypadków – wybierano kolor biały, co stanowi jednak czteropunktowy spadek w stosunku do 2008 r. Popularność koloru srebrnego obniżyła się o 5 punktów i z 23% zajmuje on obecnie drugą pozycję ex aequo z czernią. Natomiast na rynku chińskim możemy zaobserwować bardzo dużą zmienność preferencji dotyczących koloru. Po czteropunktowym wzroście popularności kolor srebrny osiągnął 36%, utrzymując swoją pozycję niekwestionowanego zwycięzcy, podczas gdy kolor czarny stracił aż osiem punktów i z 23% zajął drugą pozycję. Przewiduje się jednak, iż z roku na rok zmiany na tym stale rozwijającym się rynku będą coraz mniejsze.

    812061.jpg

    Dzięki użyciu pigmentów oraz elementów zmieniających barwy, tradycyjne kolory zyskują nowy blask.


    Rynek indyjski wykazuje silne preferencje dla srebra (26,4%), bieli (23,4%), czerwieni (16,1%) oraz koloru niebieskiego (10,9%); pozostałe nie przekroczyły 6-procentowego progu. Co ciekawe, podział na rynku rosyjskim wygląda podobnie, z silnie nasyconymi kolorami chromu rozrzuconymi po całej przestrzeni rankingu, choć najbardziej zauważalnie w obszarze zielonego. W rankingach rosyjskich na pierwszym miejscu plasuje się kolor srebrny (23,4%), po nim zielony (18,2%), czarny (16,7%), niebieski (15,5%) i czerwony (10,8%). Sprawozdanie firmy DuPont na temat popularności kolorów samochodów na świecie jest najbardziej kompetentnym źródłem informacji o preferencjach kolorystycznych a także jedynym, które uwzględnia tak szczegółowe dane o rynkach samochodowych w różnych krajach i regionach, w tym: w Stanach Zjednoczonych, Europie, Rosji, Azji, Meksyku, Brazylii, Japonii, Korei Południowej, Chinach i Indiach.