Doroczna konferencja Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego
W dniach 11-13 kwietnia, w Smardzewicach k. Tomaszowa Mazowieckiego, odbyła się organizowana co roku V Konferencja Naukowo-Techniczna PSK „Współczesne technologie przeciwkorozyjne”.
Referat plenarny pt. „Tendencje rozwoju nowych polimerów” wygłosiła Agnieszka Królikowska z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów – prezes PSK. Autorka zapoznała słuchaczy z ogromnymi możliwościami, jakie stwarza chemia polimerów. Omówiła szereg nowych lub zmodyfikowanych materiałów polimerowych do różnych dziedzin zastosowania, m.in.: polimery stosowane w powłokach „samonaprawiających się” umożliwiające naprawę powłoki w miejscach uszkodzeń mechanicznych lub korozyjnych, jak również odnowienie jej walorów dekoracyjnych. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Wielkiego Korozjonisty, którą w tym roku otrzymała niżej podpisana oraz dyplomów „Virtutti Anticorrosioni” – sponsorom tegorocznej konferencji.
Uczestnicy konferencji Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego.
Druga sesja obejmowała zagadnienia dotyczące zabezpieczania betonu i żelbetu. Z referatu Leonarda Runkiewicza i Michała Wójtowicza (ITB) omawiającego błędy projektowe i wykonawcze wpływające na korozję betonu i zagrażające bezpieczeństwu wynika, że udział korozji w powstawaniu zagrożeń, awarii i katastrof budowlanych wynosi 20-40 proc. Tematykę kolejnej sesji stanowiły zabezpieczenia przeciwkorozyjne za pomocą powłok metalowych. Omówiono w niej m.in. strukturę powłok cynkowych otrzymanych na wybranych stalach zbrojeniowych (Piotr Liberski, Henryk Kania, Piotr Podolski i Adam Tatarek, Politechnika Śląska), korzyści wynikające z zastąpienia natryskiwanych cieplnie powłok cynkowych powłokami cynkowo-aluminiowymi (Witold Milewski, IMP i P. Milewski, MiM-Inżynieria Powierzchni) oraz możliwości i warunki obróbki powierzchni ocynkowanych zanurzeniowo przez omiatanie śrutem w oczyszczarkach wirnikowych (Marek Marcinkowski, Polmineral, Adam Tatarek, Piotr Liberski i Jakub Wieczorek, Politechnika Śląska, Marzena Nowicka-Nowak, Instytut IMPIB).
Komentarze (0)