• ReklamaA1 - silpol v2
Reklama
B1 - IGP 2024 Julian

Wydarzenia i relacje

Wydanie nr: 1(81)/2013

Wydarzenia i relacje

Wydarzenia

KALENDARZ

WYDARZENIA

ponad rok temu  01.01.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

Strona 3 z 3


Podatki wyższe, tańszy kredyt

Aż 69% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w sondażu BCC, odpowiedziało twierdząco na pytanie czy polski rząd w najbliższych latach podniesie VAT lub inne podatki. Tylko 31% jest przekonanych, że taka ewentualność nie nastąpi. W związku ze słabnącym tempem wzrostu gospodarczego i malejącą inflacją, większość przedsiębiorców spodziewa się obniżania poziomu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a co za tym idzie kosztów kredytu.


Turbulencje w strefie euro a polskie firmy

Dla dwóch trzecich badanych firm (66,7%), konsekwencje zawirowań w strefie euro są z punktu widzenia ich działalności zdecydowanie negatywne. Dokładnie taki sam odsetek firm odpowiedział tak w ubiegłym roku. Jednak wzrósł udział przedsiębiorstw, które nie odczuwają negatywnych konsekwencji sytuacji w strefie euro - 31,9% (wobec 28,4 proc. przed rokiem). 1,4% podmiotów gospodarczych biorących udział w sondażu ocenia, że turbulencje w strefie euro oddziałują na prowadzoną przez nie działalność pozytywnie.


1) Business Centre Club istnieje od 1991 roku. Jest największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Zrzesza 2500 członków (osób i firm). Wśród członków BCC znajdują się największe korporacje krajowe i zagraniczne. Członkami klubu są także uczelnie wyższe, wydawnictwa, szpitale, prawnicy, dziennikarze, naukowcy, lekarze, wojskowi i studenci. BCC koncentruje się na działaniach na rzecz rozwoju gospodarki i pomocy przedsiębiorcom. BCC jest członkiem Komisji Trójstronnej. Działa w 250 miastach i 24 lożach regionalnych na terenie całej Polski. Koordynatorem wszystkich działań BCC jest Marek Goliszewski.


2) Podstawowe informacje o badanych firmach. W sondażu przeprowadzonym wśród firm członkowskich BCC udział wzięło: 42,3% dużych przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 31% korporacji (liczba zatrudnionych powyżej 250 osób), 16,9% średnich firm (od 10 do 49 pracowników) oraz 9,8% małych przedsiębiorstw (od 1 do 9 pracowników). Wśród ankietowanych przez BCC firm większość zajmuje się działalnością usługową (37,3%), przemysłowo-produkcyjną (34,4%), handlową (16,4%), a ok. 12% działa w branży budowlanej.


Oprac. na podstawie materiałów BCC

Pełen raport wraz z wynikami sondażu na www.lakiernictwo.net