Najnowsze technologie chemicznej obróbki
W dniach 9 i 10 czerwca odbyło się w Jachrance pod Warszawą tradycyjne, XV seminarium Chemetall Polska. W tym roku związane ono było z jubileuszem 20-lecia działalności firmy na rynku polskim.
Chemetall Polska rozpoczął działalność 15 kwietnia 1991 roku jako spółka joint venture Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie i niemieckiej firmy Chemetall GmbH z Frankfurtu. Firma, jako pierwsza w Polsce w branży lakierniczej, zaoferowała wówczas wszystkim klientom pomoc i doradztwo techniczne w cenie chemikaliów. Dodatkowo, pomoc ta odbywała się na miejscu u klienta, tzn. tuż przy linii do mycia i fosforanowania i polegała na uruchomieniu procesu, szkoleniu pracowników i stałych systematycznych wizytach. Dzisiaj taką ofertę ma większość firm z branży, ale wówczas 20 lat temu było to wyjątkowe. Dzięki takiej właśnie strategii firma rozwijała się bardzo szybko w tempie ponad 20 proc. rocznie, stając się w 2011 roku jednym z największych dostawców chemikaliów do procesów przygotowania powierzchni w Polsce.
W sympozjum udział wzięli głównie przedstawiciele firm z branży lakierniczej.
Dzisiaj 10-osobowy, doświadczony zespół doradców technicznych Chemetall Polska, działający sprawnie i szybko na terenie całego kraju jest jednym z najważniejszych atutów firmy. Fosforanowanie żelazowe, które oferuje wiele zakładów w Polsce, nie jest wcale taką prostą sprawą. Jaki rodzaj procesu zastosować, jaką sekwencję obróbki wybrać dla konkretnej linii, dla konkretnego rodzaju metalu, jak uzyskać doskonałą przyczepność lakieru i wysoką odporność korozyjną, sięgającą nawet 1000 godz. w komorze solnej? Do tego potrzeba wieloletniego doświadczenia, szerokiej wiedzy i wyczucia technologicznego.
W czasie seminarium przedstawiono najnowsze technologie chemicznej obróbki powierzchni we wszystkich branżach. Jak zwykle, najwięcej gości było z branży lakierniczej, stąd też dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje dotyczące technologii Oxsilan, która zastępuje zarówno fosforanowanie żelazowe, cynkowe oraz chromianowanie aluminium. Co ciekawe, jeden proces Oxsilan potrafi już zastąpić te trzy wykluczające się procesy na jednej linii. Stwarza to ogromny potencjał produkcyjny dla każdej lakierni, a w szczególności lakierni usługowej. Nasz gość, przedstawiciel Laboratorium Centralnego z Chemetall Niemcy mówił o możliwościach badawczych firmy. Mikrosonda, analizator rentgenowskiej analizy fluorescencyjnej, atomowa spektroskopia emisyjna i wiele innych metod badawczych pozwalają na szybką analizę przyczyn wad lakierniczych. Wszystkie te badania prowadzone są bezpłatnie w ramach dostaw chemikaliów.
Komentarze (0)